Topíte si v autě? Policie vám za to dá pokutu, bez legrace

Zejména v zimě si v autě topí asi každý řidič. Ne všichni ale možná ví, že v některých případech jim za to může hrozit i pokuta.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

S příchodem chladnějších podzimních měsíců nastává doba, kdy řidiči klimatizaci mění za topení. Mnozí si zvykli na to, že aby jim ve voze bylo komfortně, nechají si ho nejprve pořádně vytopit a až poté nasednou a vyrazí na cestu. Takové jednání je ale může přijít pěkně draho, neboť policie jim za to může dát i pokutu. A to bez legrace.

Za pohodlí v autě si řidiči zaplatí

Konkrétně sankce hrozí za to, že řidič nechá své auto běžet na volnoběh se zapnutým topením, píše web Egoman. Mít nastartované auto a vytápět přitom nemají ve zvyku jen ti, kteří nechtějí sedat do prochladlého vozu. Zejména v mrazivých dnech je pro mnohé běžnou praxí, že nastartují auto a nechají ho na chvíli běžet z důvodu snazšího odstranění námrazy ze skel.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Zejména v zimě si mnoho řidičů nechává před jízdou auto nejprve vytopit

To je však v rozporu se zákony. „Řidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší, rozstřikováním kaluží, bláta nebo zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu,“ cituje zákon web Automania. V případě porušení pravidel motoristům může hrozit pokuta až 2 tisíce korun, ve správním řízení pak dokonce ještě o 500 korun víc, dodává web Aktuálně. Pokud si tedy v autě topíte, dejte si na to pozor.

Problém může nastat i v létě

Stejně tak je totiž zakázané nechat auto volně běžet se zapnutou klimatizací, jak dříve informovaly Události247. I v tomto případě motoristé znečišťují ovzduší a především ponechávají motor stojícího auta v chodu, čímž výše zmíněný zákon porušují. Jak navíc dodává web Aktuálně, takové jednání není dobré ani pro životnost motoru, který se provozem na prázdné otáčky opotřebovává.

Používáte v autě klimatizaci? Hrozí vám za to tučná pokuta, policii už dochází trpělivost

Mnozí motoristé však dost možná i při znalosti tohoto nařízení budou tajně doufat, že je policejní hlídka nenačapá. I přesto se jim ale pokuta nemusí vyhnout. „Občas se objeví lidé, kteří podají stížnost. V takovém případě je povinností policie reagovat na udání,“ upozorňuje web Egoman.  

Věděli jste o existenci tohoto zákona? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články