Tuhle potravinu si kupujeme všichni. Teď se zjistilo o kolik zdraží. Kdo o tom nebude vědět, ten se v obchodech brzy nedoplatí

Jednu potravinu, kterou má v oblibě mnoho lidí nejspíš v budoucnu čeká zdražení. Zjistěte, o co se jedná, ať pak nejste překvapeni.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Klimatické změny mají významný dopad na zemědělství a produkci potravin, což následně vede ke změnám v cenách. Vidět to lze například u zdražujícího se olivového oleje anebo brambor, o čemž psaly Události247. Na jakou další oblíbenou potravinu změny počasí dopadají?

Budou banány nedostupným luxusem?

Jednou z potravin, která je na velké výkyvy počasí náchylná jsou i banány. Toto oblíbené ovoce, na které nedá dopustit celá řada Čechů totiž pravděpodobně v nadcházejících letech čeká výrazné zdražování. Krátkodobě sice Češi mohou pozorovat jejich zlevnění. Jak informoval web PrahaIN, díky snížení sazby DPH poklesla v mnoha supermarketech cena banánů zhruba o 1 až 2 koruny za kilogram. V dlouhodobém horizontu lze ale očekávat, že tuto oblíbenou potravinu čeká spíše opačný trend.

Všechny tyhle potraviny čeká zdražení až o 100 %: Kdo si rychle neudělá zásoby, ten zaplatí přepálené ceny

V posední době je možné čím dál více pozorovat extrémní výkyvy počasí. Zatímco jednou jsou to záplavy, jindy tornáda anebo vlny sucha. To negativně ovlivňuje produkci mnoha zemědělských plodin, včetně banánů. Těm vadí především zvýšené teploty, které lze na mnoha místech světa pozorovat.

Co dalšího tuto potravinu ohrožuje?

Příčinami špatné úrody banánů jsou však nejen klimatické změny, které negativně ovlivňují produkci, ale i nemoci, jež jsou pro rostliny banánů ničivé. Aktuálně je velkým problémem takzvané fusariové vadnutí, píše web iDnes. Tato nemoc se již rozšířila z Austrálie a Asie do Afriky a nedávno zasáhla i Jižní Ameriku, což vzhledem k jejímu rychlému šíření a odolnosti vzbuzuje obavy.

iZdroj fotografie: Wilfredor/ Creative Commons / CC-BY-SA
Banány čeká zdražení

Je tak evidentní, že pokud se nic nezmění, za tuto oblíbenou potravinu si do budoucna lidé připlatí. To potvrzuje i ekonom a koordinátor World Banana Forum Pascal Liu.Skutečně dojde ke zvýšení cen. Pokud nedojde k velkému nárůstu nabídky, předpokládám, že ceny banánů zůstanou relativně vysoké i v následujících letech,“ cituje jeho vyjádření server iDnes. Pokud mezi milovníky banánů patříte i vy, raději se už začněte připravovat, že tuto oblíbenou potravinu dost možná budete muset začít omezovat.

Máte rádi banány? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články