EU rozhodla: Všechny tyto potraviny skončí. Lidé už si je v obchodech nikdy nekoupí

Chipsy, sýry neb polévky. Složení vybraných druhů všech těchto potravin se možná v budoucnu bude muset změnit.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Vedle národních, tedy českých zákonů pochází řada nařízení také z půdy Evropské unie. A zatímco ně řadu z nich lidé v běžném životě de facto nenarazí, jiné je ovlivňují zásadně. Události247 například v minulosti psaly, že evropští politici chtějí v budoucnu kvůli regulaci nebezpečných látek PFAS zakázat prodej některých druhů teflonového nádobí. A nyní je na stole další návrh, který pro změnu ovlivní prodávané potraviny.

Některé potraviny možná z obchodů zmizí

Jak píše web TN, evropští politici chtějí v budoucnu zakázat potraviny, při jejichž výrobě byl použit takzvaný tekutý kouř. Ten výrobci používají u produktů, které mají uzené aroma. Konkrétně se jedná například o vybrané druhy chipsů, polévek, sýrů nebo dochucované slaniny.

EU nám brzy zakáže pánve na vaření. Lidé zoufají, za nové si zaplatí z vlastní kapsy

Jak již dříve psaly Události247, v EU toto téma není žádnou novinkou. Diskutuje se o něm už asi 15 let. První podezření na škodlivost těchto látek se objevila už v letech 2009 a 2012. Od loňského roku se pak diskuse o možném zákazu ještě zintenzivnily. V listopadu loňského roku pak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) rozhodl o vydání varování před těmito příchutěmi. A finální zákaz je tak podle všeho na spadnutí.

Bezpečí lidí na prvním místě

Jak jsme už nastínili, důvodem zákazu výrobků s kouřovým aroma jsou jeho negativní vlivy na lidské zdraví. Jak připomíná web Kupi, dřívější testy odhalily, že některé testované potraviny, respektive příchutě měly genotoxické účinky, tedy možné vlivy na změny v DNA. Výzkumníci rovněž poukázali na zvýšené riziko propuknutí rakoviny.

iZdroj fotografie: Gaurav Dhwaj Khadka/ Creative Commons / CC-BY-SA
Zmíněná uzená přichuť se využívá například u brambůrků nebo některých druhů slaniny

Lidé, kteří se již nyní obávají toho, že si brzy své oblíbené potraviny s kouřovou příchutí nekoupí, však můžeme uklidnit. Jak totiž dodává server dTest, i kdyby zákaz začal platit, než výrovky zcela zmizí z pultů obchodů bude trvat ještě několik let. A i poté lze očekávat, že výrobci pouze změní svou recepturu a kouřové aroma nahradí jinou látkou, aby oblíbené výrobky mohli lidem dodávat i nadále.

Kupujete si rádi potraviny s kouřovou či uzenou příchutí? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články