Urgentní: Jste klienty největší banky v Česku? Hrozí vám, že ještě dnes přijdete o všechny peníze na bankovním účtu

Online prostředí je anonymní a proto se v něm daří kyberpodvodníkům. Důvěřivé lidi tak mohou připravit o jejich veškeré peněžní úspory.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O podvodech přes internet informujeme na Událostech247 pravidelně. Experti přitom opakovaně varují, že lidé musí být velmi obezřetní a nepředávat nikomu své bankovní přihlašovací údaje ani jiná citlivá data. Například Komerční banka loni zachytila 606 podvodů, což byl dvojnásobek oproti roku 2021 a pětinásobek oproti roku 2018.

Oběti snadno přesvědčí

V poslední době se podvodníci snaží využít toho, že Česká spořitelna spojuje své bankovní aplikace v jednu. Uživatelům proto zasílají prostřednictvím SMS zpráv odkazy na falešné verze programů či phishingové stránky. Někdy svým obětem dokonce přímo zavolají, jak upozornil web Novinky. Pokud jste tedy klienty spořitelny, měli byste být v těchto dnech obzvláště obezřetní. Česká spořitelna patří mezi největší peněžní ústavy v Česku, připomíná web Peníze.

Urgentní: Máte účet u této známé banky? Hrozí, že vám během 1 minuty zmizí stovky tisíc korun z bankovního účtu

Podvodníci vám mohou pod různými záminkami volat, například vám chtějí pomoci s přechodem mezi aplikacemi George klíč a George, případně vás chtějí varovat před napadením účtu a ztrátou peněz a přesvědčují vás k předání aktivačního kódu. Ve všech případech se jedná o podvod. Cílem podvodníků je získat vaše přihlašovací údaje do George a tak se dostat k vašim penězům,“ varuje Česká spořitelna na svém webu.

Klientům České spořitelny posílají falešné SMS zprávy

Podvodníci také rozesílají falešné SMS, ve kterých vybízejí k přihlášení do George nebo stažení falešné aplikace George a dalším krokům. V okamžiku, kdy jejich požadavky splníte a poskytnete své citlivé údaje, může se stát, že jste do pár minut bez veškerých úspor, které máte na svém bankovním účtu. Šmejdi také bez problémů zvládnou podvrhnout oficiální telefonní čísla konkrétních institucí a proto jim lidé snadno naletí, píší dále Novinky.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
Klientům České spořitelny rozesílají podvodníci v posledních několika dnech podvodné SMS zprávy. V některých případech se nezdráhají i zavolat

Volali mi takto, i když z jiné banky, s tím, že mám podezřelé pohyby na účtu. Nejdřív jsem byla tak zblblá, že jsem jim věřila, ale jak ze mě začali mámit číslo karty a CVV kód, tak mi došlo, že jde o podvod a zavěsila jsem. Není to ale tedy nic příjemného,“ popsala pro Události247 paní Hanka z Berouna. Policie před podvody přes internet varuje opakovaně už několik let. Zatím se však stále najde dost důvěřivců, kteří se nechají oklamat a potom přijdou o všechny peníze. 

Ozvali se vám někdy podvodníci s jakoukoliv nabídkou? O vaše zkušenosti se s námi podělte v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články