Už několik měsíců jí z důchodu nepřišla ani koruna. Hrozí to i dalším lidem

Být starý a v důchodu rozhodně nemusí znamenat, že budete v klidu a odpočinete si. Někteří lidé se musí doslova doprošovat o to, aby jim stát poslal peníze.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Ústavní soud před několika dny odmítl stížnost poslanců hnutí ANO proti nižší valorizaci penzí, kterou loni v červnu prosadila vláda ve stavu legislativní nouze. Opozice, která tak se svým návrhem neuspěla, často argumentuje tím, že důchodci jsou na tom v důsledku vysokého růstu cen v posledních dvou letech nejhůře, upozornil web Novinky

Češi jsou na předních místech žebříčku

Podle nedávné zahraniční analýzy se přitom čeští důchodci nemají vůbec špatně a lépe si žijí už jen senioři v devíti zemích. Vůbec nejlépe se podle žebříčku v roce 2022 měli penzisté v Norsku. Za nimi následovali senioři ve Švýcarsku a na Islandu. Na jedenácté pozici hned za Českem se umístilo Německo. Existují ovšem i výjimky, kdy starší lidé doslova zažívají bídu s nouzí a nemají ani na základní životní potřeby.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Důchody jsou v tuzemsku velice ožehavým tématem

Na Událostech247 jsme už dříve psali o panu Petru Čepelákovi. Tento muž dlouhá léta pracoval na šachtě a zničil si zdraví. I když na něj měl kvůli své náročné profesi jasný nárok, na předčasný důchod čekal pan Čepelák více než 1 rok a aby přežil, musel se zadlužit. Teprve před několika měsíci začal dostávat alespoň předběžnou výši důchodu. Čekalo se totiž, až slovenská pojišťovna vyřídí žádost České správy sociálního zabezpečení. Že pan senior nemá ani korunu, nikoho nezajímalo.

Opakovaně jí nepřišel důchod

Podobné trampoty zažívá i 85letá Eileen McGrathová, která žije v Británii. Jak upozornil web Novinky, žena zůstala na přelomu roku bez peněz, protože jí nepřišla penze. Nejde však o ojedinělou chybu, protože se jí to stalo dokonce už počtvrté. Pokaždé musela znovu prokazovat, že je stále naživu. Eileen je bývalá učitelka. O její penzi se z pověření britské vlády stará organizace Teachers‘ Pensions, která však od roku 2020 už několikrát pozastavila vyplácení peněz z výše uvedeného důvodu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zmíněné seniorce opakovaně nepřišel důchod

V listopadu mi přišly dva dopisy, které se eufemisticky ptaly, zda jsem stále naživu. Ihned jsem tam volala, že jsem rozhodně živá. Za týden ale přišly další dva dopisy, které se ptaly na totéž,“ popsala Eileen situaci deníku The Guardian. Peněz se dočkala až 2. ledna. Ačkoliv jde zřejmě o nepříliš častou chybu v systému, podobný problém může hrozit i dalším lidem. „To je teda binec. V našem státě je sice chaos, ale tohle by se tady snad nestalo,“ řekl Událostem247 pan Alois, kterému letos bude 86 let a problémy s výplatou důchodu prý nikdy neměl.

Co si o takovém případu myslíte vy? O váš názor se s námi můžete podělit dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články