Už se to na nás zase valí: Ceny energií nás v zimě 2023 zruinují

Ceny energií by mohly už brzy zase vyletět nahoru. Na vině je hned několik faktorů.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Jenom letos poskytl stát distributorům energií zhruba 38 miliard korun na podporu zákazníků kvůli špatné situaci v souvislosti s inflací a drahými energiemi. Teď ovšem zase vláda hledá, kde všude by mohla ušetřit. Dojít by tak mělo i na zmíněnou podporu, která lidem odlehčila peněženky. Společnost Centropol podle Novinek předpokládá, že v roce 2024 se distribuční poplatky mohou zvýšit klidně až o pětinu. To by představovalo navýšení o 390 Kč za megawatthodinu. Pro domácnosti by to mohlo znamenat roční zvýšení nákladů o něco málo přes 3000 Kč.

Chystá se zdražování?

Podle analytika Jiřího Gavora ze společnosti ENA budou distribuční poplatky pravděpodobně růst mezi 10 a 20 %. Řekl to pro web Novinky. Bude se tak dít i přes dané smlouvy s pevnou cenou. Finální rozhodnutí o těchto sazbách by mělo padnout do konce letošního listopadu. Gavor dále pro Novinky vyjádřil svou spekulaci, že vláda pravděpodobně nepřevezme poplatky za rok 2024 na sebe. Místo toho předpokládá, že se zvýšení projeví během několika let. Dokonce možná už i tuhle zimu.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Ceny energií půjdou pravděpodobně v příštích letech opět nahoru

Je zapotřebí zdůraznit, že dřív stát významně dotoval platby za distribuci elektřiny, což obecně vedlo k poklesu průměrné sazby o 16,7 %, zatímco poplatky za plyn vzrostly o 1,7 %. Většina takových státních dotací z většiny pokrývala technické ztráty a vyrovnávací služby.

Distributoři budou muset modernizovat

Gavor dále pro Novinky zdůraznil, že distributoři musí pokrýt náklady na technické ztráty tak jak tak. Ať už jim na to vláda přispěje, či nikoliv. Zmíněné ztráty vznikají při nákupu elektřiny na trhu, a tuto částku nelze příliš snadno snížit. Navíc s modernizačními náklady, které čekají valnou většinu distributorů v blízké budoucnosti, se bude muset počítat s nárůstem další položky, konkrétně distribuční sazby.

Vláda už všechno potvrdila: Za energie budeme zase platit nesmyslné částky. Loňská zima byl jen začátek

Z výše uvedeného je tak nadmíru jasné, že už tuhle zimu distributory můžou čekat pořádně mastné náklady, které si rozhodně nezapomenou promítnout do cen pro koncové zákazníky. Vyhlídka na další roky přitom není o moc příznivější. Uvidíme ovšem, co nám budoucnost v tomto segmentu trhu přinese. O cenách energií vás nicméně pravidelně informujeme na Událostech247, proto se nemusíte bát, že by vám jakékoliv informace v této souvislosti unikly.

Zdroj: Novinky

Myslíte si, že by vláda měla nadále platit některé poplatky distributorů, aby koncové ceny za energie byly pro Čechy levnější? Podělte se s námi o váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články