Už za pár dní extrémně zdraží dvě klíčové potraviny. Musíte si rychle udělat zásoby, dokud je čas

Navzdory tomu, že se od ledna snížila daň z přidané hodnoty u potravin, nelze počítat s jejich zlevněním. Potravináři si totiž do ceny promítnou mimo jiné ceny energií.

i Zdroj fotografie: Wolfmann / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Zdražování se stává součástí našich životů a na Událostech247 o něm informujeme poměrně pravidelně. V průběhu září jsme například psali o tom, které potraviny pravděpodobně čeká zdražení klidně i dvojnásobně, například olivový olej. Zdražování čeká také mléčné výrobky. Jak jsme na Událostech247 upozornili, například mlékárna Madeta letos plánuje zdražovat o 3 až 5 procent.

Vejce zdražila o 10 korun

Už příští týden začínají velikonoční svátky a dá se očekávat, že si připlatíme za vajíčka, která jsou pro toto období klíčovou potravinou. „Nelze ale vyloučit, že se vejce před Velikonocemi zdraží. Lidé jsou totiž dostatečně namlsaní zlevňováním. Neměli bychom se ale ukolébat tím, že potraviny zlevnily. Lidé by měli být nadále obezřetní a vytvářet tlak na obchodní řetězce,“ uvedl pro web CNN Prima News ekonom Lukáš Kovanda.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
O cenách potravin v českých obchodech se vás snažíme pravidelně informovat

Velikonoční svátky jsou pro obchodníky třetím největším svátkem, a to hned po Vánocích a Silvestru. V minulém roce lidé během nich utratili okolo 11 miliard korun za potraviny a také za velikonoční výzdobu. Po přepočítání se jedná o 1 300 korun na dospělého obyvatele. Podobná částka se očekává i letos, dodává web. Vývoj ceny vybraných potravin přinesl také web Echo24. Deset vajec stálo v roce 2020 přes 33 korun. V lednu 2024 už to bylo skoro 47 korun.

Další potraviny, které zdražují

Další důležitou potravinou, jejíž cena neustále stoupá, je kakao. Jak píše web České noviny, cena kakaa se od začátku letošního roku zhruba zdvojnásobila a dostala se na rekordních více než 8400 dolarů, tedy 195 500 korun za tunu. Za poslední dva roky vzrostla čtyřnásobně. Žádná globálně obchodovaná komodita letos nezdražuje rychleji, což se v nejbližších měsících začne podle analytiků naplno projevovat i v maloobchodní síti.

Všechny tyhle potraviny čeká zdražení až o 100 %: Kdo si rychle neudělá zásoby, ten zaplatí přepálené ceny

Vypadá to tedy, že pokud jste milovníky čokolády, měli byste si ji nakoupit do zásoby. Ceny čokolád a jiných kakaových produktů by se totiž podle expertů mohly zvýšit až o desítky procent. Také velké potravinářské společnosti nakupují suroviny k výrobě svých produktů na dlouhou dobu dopředu a udržují si zásoby. „Tak co se týká vajec, ta dostáváme od babičky, ale na čokoládě jsem závislá, tak si ji aspoň budu kupovat méně, pokud bude dražší než teď,“ řekla Událostem247 paní Mirka.

Nakupujete si některé potraviny do zásoby, abyste ušetřili? Pokud ano, jaké? Podělte se s námi o vaše zkušenosti a triky dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články