Zatvrzelí odpůrci bezhotovostních plateb budou mít v budoucnu nejspíš čím dál větší problém, jak zaplatit. Některé obchody totiž platbu klasickými penězi značně omezují.
Lidé při placení čím dál méně používají bankovky a mince a nahrazují je nejrůznějšími bezhotovostními metodami. Přesto se mnozí klasických peněz nechtějí vzdát a platební kartu vytahují jen v nutných případech. V některých obchodních řetězcích už však lidé hotovostí ani nezaplatí.
Bez karty už si na některých místech lidé nenakoupí
Kvůli snížení nákladů na zaměstnance čím dál více supermarketů zřizuje samoobslužné pokladny. Zdaleka ne všechny ale nabízí kompletní škálu platebních možností, jako tomu bývalo u klasických pokladen. Pokud si tak lidé dobře nezkontrolují, jaké možnosti daná samoobslužná pokladna nabízí, mohou být po namarkování zboží nepříjemně překvapeni.
Pro mnohé zákazníky, zejména pak seniory, přitom může být omezení možnosti platby hotovostí problematické. Osoby, které nevyužívají platební kartu nebo nemají důvěru v digitální platby, možná do budoucna při nakupování čeká čím dál více omezení. Důvody pro platbu hotovostí přitom mohou být různé. Někteří nemají v oblibě využívání moderních technologií, jiní upřednostňují klasické peníze, protože poskytují větší anonymitu a nemohou být sledovány a zaznamenávány.
Problematické jsou platby i některými kartami
V německých prodejnách Aldi a Lidl se pak chystají ještě větší omezení. Od 1. července zde totiž zákazníci již nezaplatí kartami Maestro. „I když bude funkce Maestro od července deaktivována, zákazníci budou moci u Aldi Süd stále platit jinými debetními kartami,“ uvedla mluvčí sítě Aldi.
Kromě toho čeká majitele karet Maestro i karet VPay také další nemilá změna. Již od 1. července totiž skončí jejich vydávání a za pár let i jejich platnost. Lidé tak musí být neustále ve střehu a sledovat, jaké změny v souvislosti s platbami přichází. Mohlo by se jim totiž brzy stát, že by si jednoho dne již u kasy za nákup neměli čím zaplatit.
Zdroj: Polskiobserwator