V českých obchodech se objevil prudce nebezpečný olej na vaření. Lidé si ho kupovali ve velkém. Měli by ho ihned vyhodit do koše

Většina z nás má z to, že používat olivový olej při přípravě nejrůznějších pokrmů patří ke zdravému životnímu stylu.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Stává se však, že kontroly v obchodech často odhalí, že jsou tyto oleje nekvalitní a nemají na pultech prodejen co dělat. Psali jsme třeba o tom, že společnost Makro stáhla na základě nevyhovující laboratorní analýzy z prodeje jednu šarži olivového oleje. Výrobek totiž nebyl kategorie extra panenský olivový olej, ale pouze kategorie lampantový olivový olej. Tento druh není povolen pro maloobchodní prodej.

Kvalita olivových olejů v českých obchodech klesá

Kvalita olivových olejů prodávaných v Česku je dlouhodobým problémem. Už dříve jsme informovali o tom, že výsledky kontrolní akce Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která byla zaměřená na kvalitu olivových olejů v České republice, ukázaly, že polovina hodnocených vzorků nevyhovovala parametrům. Olivové oleje při hodnocení neodpovídaly označení „extra panenské“. Ve skutečnosti to byly oleje nižší kategorie nebo měly nesprávně uvedené údaje na obalu.

V obchodech se objevil ošizený olej. Prodejce lidi napálil a ti se o tom ani nedozvěděli

Analýzy, které inspekce nechala minulý rok provést v akreditované specializované laboratoři ve Slovinsku a ve vlastní české laboratoři, ukázaly, že z 21 hodnocených vzorků je 14 nevyhovujících, informoval o tom web Novinky. U deseti vzorků nešlo o extra panenské oleje, jak výrobci uvedli na obalu, ale o nižší třídu kvality. Dva vzorky dokonce odpovídaly kategorii lampantového oleje, který není určen k maloobchodnímu prodeji, ale k dalšímu zpracování.

Peníze vám vrátí zpět

Pokud rádi chodíte nakupovat do obchodů Globus, měli byste dávat pozor na to, co si tam dáváte do košíků. Alespoň ohledně olivového oleje. Globus totiž na svém webu oznámil, že stahuje Extra panenský olivový olej Kaiser Franz Josef Exclusive. Ten přitom nepatří mezi nejlevnější a mezi zákazníky se těší velké oblibě. Důvodem ke stažení výrobku je jeho nevyhovující kvalita.

iZdroj fotografie: Neeta Lind/ Creative Commons / CC-BY-SA
Uvedený olej by lidé neměli konzumovat

V případě, že jste uvedený výrobek zakoupili, můžete ho vrátit v jakémkoli z hypermarketů Globus, kde vám budou také vráceny peníze v plné výši. Konkrétně se jedná a Kaiser Franz Josef Exclusive Extra panenský olivový olej, DMT/šarže: 21.2.2025/L – 23052E04 od dodavatele Gaston, S.R.O. „Vidíte, zrovna tento olej ráda kupuji, tak se musím doma podívat, jestli to zrovna není on,“ řekla Událostem247 paní Josefína z Olomouce.

Jaký je váš názor na kvalitu olejů v českých obchodech? Napište nám to v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články