V obchodech se vyskytla zdraví ohrožující zelenina. Ten, kdo ji má doma by ji měl ihned vyhodit

Zákazníci by se měli mít na pozoru před tím, co kupují. Často k nim totiž výrobci potravin nejsou upřímní. V některých případech může jít i o zdraví.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Jak jsme na Událostech247 před několika měsíci informovali, inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce odhalili zásilku zeleniny obsahující vysokou koncentraci pesticidů. Konkrétně šlo o chilli papričky dovezené z Kambodži. Dovezená zelenina v sobě měla směs několika pesticidů v množství, které překračovalo povolené limity. Směs hned několika pesticidů navíc může zvýšit jejich toxicitu.

Papriky mohou být i po několika měsících stále v oběhu

Papričky s označením RED Chilli s šarží  Lot Nr.: NC250922 v sobě navíc měly několik látek, které Evropská unie zakázala. Ačkoliv se papričky v obchodech vyskytly koncem minulého roku, riziko milovníkům pálivých jídel stále hrozí. Podle Blesku totiž mohou zamražené papriky jakéhokoliv druhu vydržet i rok. Proto pokud se někdo k zamražení uchýlil, měl by si zkontrolovat, zda náhodou zmíněné papričky nemá doma. V takovém případě by je měl ihned vyhodit do koše.

Na pultech se objevila nebezpečná zelenina. Lidé, kteří ji mají doma, by ji měli okamžitě vyhodit

Podobným způsobem by se k lidem mohli dostat přes prodejce, kteří pouze potraviny zamrazí a po čase s marží zákazníkům prodají. Je proto důležité dbát na název, značku a šarži. Konzumace těchto pesticidových papriček může lidem přivodit bolesti hlavy, břicha a zúžení zorniček, jak jsme v minulosti psali na Událostech247.

Závadné potraviny nejsou ničím výjimečným

Nejedná se přitom pouze o papriky, které mohou být pro zákazníky nebezpečné. Letos v březnu například inspektoři odhalili pyrolizidinové alkaloidy v bylinném čaji. Ten mohl lidem přivodit vážné zdravotní problémy. Stejně jako ostatní potraviny byl přitom volně v prodeji.

iZdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
Zákazníci by si měli před koupí potravin vždy zkontrolovat, co doopravdy kupují

Ne vždy ale musí jít o zdraví. Před nedávném jsme na Událostech247 informovali o falšovaném alkoholu, který se prodával v Tescu a Albertu. Jednalo se rovnou o čtyři značky bílého vína, která obsahovala syntetické aroma. To se ovšem výrobce neráčil na etiketě uvést. Zákazníci ovšem mohou veškeré vadné a škodlivé potraviny v daném obchodě vrátit. Často za to dostanou své peníze zpět, pokud doloží, že si závadnou potravinu opravdu zakoupili.

Koupili jste si někdy jeden ze zmíněných výrobků? Napište nám to do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články