V oběhu jsou raritní 20 Kč mince. Jedna z nich stojí přes 400 000 korun. Podívejte se, zda ji nemáte v peněžence

Na první pohled obyčejná dvacetikoruna může mít obrovskou hodnotu. Poznat ji lze snadno, člověk si ale minci musí pořádně prohlédnout.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Hotovost je sice pomalu ale jistě vytlačována platbami pomocí kreditních karet, chytrých telefonů či hodinek. Bankovky a mince však stále většina Čechů ve svých peněženkách nosí a méně či více často je používá. Některé z nich mohou mít daleko vyšší hodnotu, než je jejich nominální cena.

Tato dvacetikoruna dosáhla statisícové hodnoty

Jednou z mincí, jejichž cena dalece převyšuje jejich obvyklou hodnotu, je chybně vyražená dvacetikoruna. Má totiž na obou stranách stejný obrázek, a sice svatého Václava na koni, uvádí web CNN Prima News. Zcela jí chybí lícová strana s českým lvem a rokem výroby. A právě tato raritní mince, u které nelze poznat, jak přesně je stará, se nedávno vydražila za skutečně rekordní částku.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Dvacetikoruna má standardně na lícové straně vyraženého českého lva

Jak píše web TN, sběratel za minci zaplatil neuvěřitelných 19 tisíc eur, což je v přepočtu na českou měnu asi 480 tisíc korun. Zajímavostí pak je, že její původní majitel ji podle svých slov našel celkem náhodou, dostala se k němu prý z oběhu. Není tak vyloučeno, že se podobný nález může poštěstit třeba i někomu dalšímu.

Ceněné jsou i další mince

Jak již dříve informovaly Události247, mnozí sběratelé si velmi cení starých haléřových mincí, které už z oběhu dávno zmizely. Vysoké hodnoty dosahují zejména ty obzvlášť staré kusy. Například pětihaléř z roku 1924 se před 14 lety vydražil za více než půl milionu korun.

Našli jste v peněžence tuhle 10 Kč minci? Neopovažte se s ní platit. Její hodnota je přes 600 000 Kč

A vydělat mohou lidé rovněž na některých desetikorunách. Konkrétně na těch, které pochází z roku 1993 a mají na sobě chybně vyražený nápis kč malými písmeny. V loňské dražbě se jedna takováto mince prodala za 615 tisíc korun.

Prohlížíte si někdy své mince v peněžence, zda na sobě nemají nějakou zvláštnost? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články