Našli jste v peněžence tuhle 10 Kč minci? Neopovažte se s ní platit. Její hodnota je přes 600 000 Kč

Ne všechny vzácné mince musí být stovky let staré. Někdy stačí malá výrobní vada nebo nízký počet kusů v emisi a rázem je z nich sběratelská rarita.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Mezi českými platidly koluje několik vzácných kusů, za které jsou sběratelé ochotni zaplatit nemalé peníze. Velkou hodnotu má třeba chybně ražená dvacetikoruna, o které jsme na Událostech247 psali nedávno. Obě její strany jsou totiž stejné a je na ní dvakrát vyražen Svatý Václav. Na minci naopak chybí státní znak. 

Mince s hodnotou přes půl milionu korun

Tato dvacetikoruna proto byla zařazena do dražby aukčního domu Macho & Chlapovič s vyvolávací cenou tisíc euro, tedy přes 23 tisíc korun. Nový majitel za ni však nakonec zaplatil přes 117 tisíc korun. Velkou cenu má také desetikoruna z roku 1993 s malým kč, která se loni vydražila za rekordních 615 tisíc korun, jak jsme na Událostech247 informovali. Podle odborníků je v oběhu mincí s menšími písmeny kč na rubu jen necelá tisícovka. 

Máte doma haléře? Zpozorněte, možná jste boháči a ani o tom nevíte. Jedna mince má hodnotu 506 000 Kč

Upozornili jsme také na to, že v některých českých domácnostech mohou ležet bez povšimnutí mince z doby první republiky, které byly v oběhu v letech 1921 až 1938. Jsou mezi nimi také deseti a dvacetihaléře s unikátními designy. Například desetihaléř z roku 1922 s portrétem prezidenta Masaryka nebo dvacetihaléř s orlicí na jedné straně a nápisem „Republika Československá“ na straně druhé. Příkladem opravdu drahého exempláře je pětihaléř z roku 1924. Při dražbě konané v roce 2010 se prodal za 506 tisíc korun.

Jak se zachovat, když vzácnou minci objevíte?

Vzácné bývá to, čeho je málo. Na webu ČNB jsou k nahlédnutí statistiky, kolik se který rok vyrobilo nových mincí. U některých to jsou jeden rok miliony nebo desítky milionů, jiný rok ani ne dvacet tisíc. „Já jsem bohužel nikdy takové štěstí neměla, ale je také pravda, že jsem se tím nijak nezabývala. Teď si ale tedy zkontroluji krabičku se staršími mincemi, kteoru máme už roky doma,“ řekla Událostem247 paní Hanka.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vzácné jsou i některé starší haléře

Co dělat, když vzácnou minci opravdu najdete? Myslete na to, že bezvadný stav přidává na hodnotě a proto ji zbytečně nedrhněte a nečistěte, abyste nezpůsobili víc škody než užitku. Nechte minci posoudit odborníkem, který potvrdí, jestli se opravdu jedná o některý ze vzácných kousků. K prodeji ji pak buď můžete nabídnout sami, nebo pomocí numismatické či sběratelské firmy, radí web Blogmincovny.

Poštěstilo se vám a našli jste někdy v peněžence vzácnou minci? Podělit se o to můžete v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články