V oběhu jsou špatné bankovky. Máte je v peněžence? Musíte je do konce června vyměnit za ty správné, jinak o peníze přijdete

Některým bankovkám skončila platnost, lidé by si proto měli zkontrolovat své peněženky a domácí skrýše.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

O náhrady starých bankovek novými se stará Česká národní banka, která ty končící pravidelně stahuje z oběhu a nahrazuje je novými. Lidé, kteří při placení používají spíše kartu, nebo ti, kteří si peníze schovávají doma, o tom často ani nemusí vědět. V oběhu takových bankovek stále koluje dost. Při placení je od vás už nemusí žádný obchodník přijmout.

Kde si peníze můžete vyměnit?

Jak Události247 informovaly, v červnu 2022 skončila platnost starších vzorů bankovek nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč z let 1995 až 1999. Až do 30. června 2024 je možné tyto neplatné bankovky vyměnit na pokladnách všech úvěrových institucí, které provádějí pokladní operace a současně také na všech sedmi územních zastoupeních ČNB.

Máte v peněžence tyhle bankovky? Nemůžete s nimi platit, nikde vám je nevezmou

Od 1. července 2024 bude výměna probíhat pouze na pokladnách ČNB, ovšem po neomezenou dobu. Dalším ze způsobů, jak je možné se starších bankovek zbavit, je vložit je do bankomatu, který umožňuje i vklady. Bude však samozřejmě záležet na nastavení jednotlivých bank. Bankomaty pak už nebudou moci pustit bankovky staršího vzoru do oběhu. Víte od nás, že pokud se s neplatnými bankovkami vydáte nakupovat, je na obchodníkovi, jestli je bude kontrolovat.

Jak bankovky rozpoznat

Běžný spotřebitel neplatné bankovky může rozpoznat podle šířky ochranného stříbrného proužku, který je umístěn vertikálně na bankovce. Na neplatných bankovkách je tento proužek o dost tenčí a jeho barva zůstává při naklopení neměnná. Na novějších bankovkách, které zůstávají v platnosti, je tento proužek širší a mění barvu při natočení z hnědofialové na zelenou, vysvětluje web Finance.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Lidé by si měli zkontrolovat platnost bankovek v peněžence

Výměna neplatných bankovek ve větším množství je bezplatná v případě, že je lidé předem roztřídí podle jejich nominálních hodnot. Stát se to tedy může lidem, kteří mají místo na účtu v bance peníze našetřené a schované někde doma. „Mám doma někde 30 stokorun, jednou jsme je dostali v práci jako takovou miniprémii. Tak se raději hned podívám, co je to za rok, ať mi doma neleží neplatné peníze,“ řekla Událostem247 paní Jarka z Kunštátu.

Kontrolujete si pravidelně platnost bankovek v peněžence? Můžete nám to napsat v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články