Rozlučte se s výplatou: V práci vám už nedají peníze jen tak, vše se brzy změní k nepoznání. Dotkne se to i vás?

Objevily se návrhy za změnu pravidel pro vyplácení vydělaných peněz. Velkou část zaměstnanců by to sice v praxi nijak neovlivnilo. Na některé by to ale mohlo mít zásadní dopad.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Vyplácení peněz za odvedenou práci v zaměstnání připadá mnoha lidem jako naprostá samozřejmost, na které není co řešit. Vše má ale svá pravidla a lidem se tak může stát, že jim zkrátka v práci nedají peníze jen tak, aniž by k tomu byla například podepsaná pracovní smlouva. To navíc není jediná překážka, která mezi lidmi a jejich výplatou může stát.

Mzdy by se pro mnohé změnily k nepoznání

Někteří Češi to možná neví, ale zákoník práce jasně stanovuje, že „mzda se vyplácí v pracovní době a na pracovišti, nebylo-li v kolektivní smlouvě nebo v pracovní smlouvě dohodnuto jinak“, cituje web Zákony pro lidi. Převážná část firem přitom lidem v dnešní době vyplácí vydělané peníze na bankovní učet. Musí k tomu mít ale vždy od zaměstnance podepsanou smlouvu, ve které se na tomto způsobu dohodnou. To by se však v budoucnu mohlo změnit.

iZdroj fotografie: Úřad práce ČR
Když chce zaměstnavatel vyplácet peníze na účet, musí o tom se zaměstnancem podepsat smlouvu

Jak totiž píše web Seznam zprávy, Hospodářská komora by ráda uzákonila, „aby bezhotovostní výplata mzdy byla uznána jako ta hlavní“. Členové komory chtějí, aby legislativa odrážela skutečnou praxi. Od případného schválení změny si také slibují, že by firmám usnadnila administrativní postupy. Zároveň by se měla minimalizovat rizika spojená s manipulací s hotovostí. To však není to jediné. Došlo by totiž také ke zvýšení transparentnosti a tudíž i ke snazší sledovatelnosti finančních toků.

Peníze jedině na účet?

Pokud by tato novinka skutečně začala platit, dost možná by se dotkla i vás. Pro řadu lidí, kteří jsou na takzvané peníze na ruku zvyklí, by to každopádně znamenalo, že by se s klasickou výplatou v hotovosti dost možná museli rozloučit. Tedy alespoň v případě, že by na tom zaměstnavatel trval. A pokud by neměli bankovní účet, byli by nejspíš nahraní, respektive by dost možná museli celou věc řešit se zaměstnavatelem. Do problémů by se mohla dostat například starší generace, která může mít potíže s digitálními platbami.

Už žádná hotovost? Oblíbené obchody stahují jednu z platebních metod

Pravdou nicméně je, že trend bezhotovostních plateb roste. Jak ostatně před časem psaly Události247, přibývá míst jako jsou třeba některé samoobslužné pokladny, kde si lidé hotovostí už ani nezaplatí, případně s obtížemi. Zároveň však stále existuje značná část Čechů, kteří se virtuálním penězům brání a na papírové bankovky a kovové mince nedají dopustit. Těm se tak nejspíš bude život, alespoň v oblasti placení, čím dál více stěžovat.

Preferujete dostávat mzdu na účet, nebo v hotovosti? Podělte se s námi o svůj pohled v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články