Varování: V roce 2024 musí miliony Čechů poslat státu důležitý dokument. Kdo to neudělá, ten vyfasuje mastnou pokutu

Mnohým Čechům hrozí, že pokud státu již brzy nedodají důležité dokumenty týkající se jejich práce, hrozí jim mastná pokuta. Netýká se to i vás?

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Zatímco zaměstnanci se kromě výkonu své práce nemusí o nic starat a vše ostatní za ně zařídí zaměstnavatel, živnostníci jsou na tom v tomto ohledu hůře. Nejenže musí každý měsíc státu platit odvody, ale ještě k tomu si musí hlídat také řadu dalších povinností. Pokud je nesplní, dostanou mastnou pokutu.

Stát české podnikatele letos nepotěšil

Jak již dříve psaly Události247, od letošního roku se výrazně navýšilo zdravotní a sociální pojištění. A co víc, i v příštích letech odvody razantně porostou. Tyto nemalé částky, které podnikatelé státu každý měsíc odvádí ale nejsou to jediné, co musí dělat. Každý rok totiž musí také poslat státu důležitý dokument, a sice daňové přiznání. Kdo to včas neudělá, vyfasuje pokutu. Týká se to přitom velké části lidí. Jak uvádí web Podnikatel, počet OSVČ nadále roste a na konci loňského roku jich v Česku působilo přes 1,1 milionu.

Miliony Čechů přijdou v roce 2024 o 13 848 Kč. Stát už o všem rozhodl, neuděláte s tím nic. Víme, zda o peníze přijdete i vy

Lidé mají několik možností, jak daňové přiznání podat. V závislosti na tom se však mění i lhůty, do kdy tak musí učinit. Od letošního roku musí všichni OSVČ podávat přiznání elektronicky. Učinit tak musí nejpozději do 2. května. Ještě delší čas, až do 1. července na to pak mají ti, kteří tento důležitý dokument podají s daňovým poradcem, píše web Finance.

Kdo termín nedodrží, dostane pokutu

Pokud byste se opozdili jen o pár dní, úředníci by věc měli přejít bez sankcí. Jak píše web Finance „u daňového přiznání platí liberační lhůta 5 pracovních dnů, o které se lze beztrestně opozdit. Při překročení dané doby o týden a déle už však hrozí, že si vysloužíte mastnou pokutu. Ta může dosahovat až 300 tisíc korun. Dejte si na to tedy dobrá pozor.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Daňové přiznání musí od letoška živnostníci posílat elektronicky

Pokuta však živnostníkům hrozí i za další věc. Týká se datových schránek, které mají v Česku od loňského roku povinně všichni OSVČ. Jak nedávno upozorňovaly Události247, mnozí lidé si je však stále neaktivovali. Ti, kteří tak neučiní ani při podávání daňového přiznání a tento dokument by podali na papíře pak mohou rovněž dostat pokutu.

Podáváte letos daňové přiznání, nebo se vás tato povinnost netýká? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články