Varování: Jednou zvednete tento telefonát a zaplatíte 3 000 000 Kč. Je to vážné, nachytala se už spousta lidí

Podvodníci mají stále rafinovanější způsoby, jak se důvěřivým lidem vetřít do přízně a obratně je připravit o veškeré úspory.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

O podvodných telefonátech a SMS zprávách informujeme na Událostech247 pravidelně. Podvodníci pomocí nich v minulosti útočili třeba na klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny, nebo se důvěřivé Čechy snažili nalákat na soutěž o jídlo v restauraci. To však zdaleka nejsou jediné případy, kdy na podvody můžete narazit.

Chtěl investovat a vydělat si

Podvodníci se vydávají také třeba za Českou poštu, či přepravní společnost. Cílem podvodných SMS zpráv je vylákat z lidí jejich osobní informace. Těmi jsou třeba bankovní údaje, hesla a další. Pak už podvodníkům většinou stačí pouhá chvilka k tomu, aby lidem vybílili bankovní účet. Jak psaly Události247 už dříve, rozhodně takovou zprávu neotvírejte a už vůbec neklikejte na odkazy, které jsou v ní obsažené.

Pozor: Komu přijde tato nenápadná SMS zpráva bude mít do 1 minuty vyluxovaný celý bankovní účet

Jak jsme upozornili několikrát, podvodníci cílí především na důvěřivé seniory, kteří jim většinou snadno uvěří. Policejní ředitelství Královéhradeckého kraje se teď například zabývají případem podvodu, kdy měl neznámý pachatel přes internet vylákat ze 79letého důchodce z Náchodska velkou finanční částku. Vydával se přitom za investičního poradce. Starému muži chtěl „pomoci zúročit jeho finance“. Policie o tom informuje na svém webu.

Podvodníci používají rafinované finty

Vše probíhalo tak, že senior domnělého poradce seznámil se svou finanční situací a ten ho přesvědčil, aby si do počítače nainstaloval program Anydesk. Ten umožňuje vzdálený přístup k ploše. Za pomocí tohoto programu pak podvodník prováděl na účtu seniora finanční pohyby za účelem údajného investování. Senior pak přes aplikaci v telefonu všechny platby potvrzoval a přišel takto o více než 3 000 000 korun, popisuje web Chip. Pachateli hrozí v případě dopadení až 8 let vězení.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Podvodníci se své oběti často snaží kontaktovat pomocí SMS zpráv

Mojí mamince také takto volali, ale ona naštěstí nemá účet, protože jí peníze chodí na můj a já jí je vybírám, takže se nic nestalo a o nic nepřišla,“ popsala Událostem247 paní Hanka. Policie znovu apeluje na lidi, aby nesdělovali své osobní údaje, nezasílali ofocené osobní doklady, ani nesdělovali tištěné informace z platební karty. Určitě také nikdy nesdělujte bankovní autorizační SMS kódy. To by totiž mohlo znamenat, že svoje peníze už nikdy neuvidíte.

Zkoušeli vás někdy oslovit podvodníci? Dejte nám to vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články