Pozor: Komu přijde tato nenápadná SMS zpráva bude mít do 1 minuty vyluxovaný celý bankovní účet

V Česku se šíří další podvodné SMS zprávy. Zjistěte čeho se týkají, ať jim také nenaletíte.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Podvodné SMS zprávy, známé také jako „smishing“ se v poslední době v českém prostředí objevují čím dál častěji. Události247 například psaly o tom, že podvodníci se takto snažili napálit klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny či České pošty. Bohužel, na tuto formu podvodu lidé mohou narazit i v dalších situacích.

Jediná SMS zpráva vás může stát veškeré úspory

Cílem těchto SMS zpráv je vylákat z lidí jejich osobní informace jako jsou bankovní údaje, hesla nebo jiné citlivé údaje. Pak už podvodníkům mnohdy stačí i pouhá minuta k tomu, aby vám vyluxovali bankovní účet. Pokud vám tedy někdy takováto nenápadná textovka přijde, dejte si na to pozor. Rozhodně ji neotvírejte a už vůbec neklikejte na odkazy obsažené v těchto podezřelých SMS zprávách.

Přišla vám tato SMS zpráva? Nečtěte ji, jinak vám během jediné minuty vybílí celý bankovní účet

Rozpoznat, že se jedná o podvod přitom mnohdy nebývá vůbec snadné. Tyto SMS zprávy se totiž často tváří jako oficiální komunikace od bank, vládních institucí nebo jiných důvěryhodných zdrojů. Příjemce pak obvykle lákají na nejrůznější falešné výhody nebo je naopak varují před fiktivními bezpečnostními hrozbami.

Kde nebezpečí hrozí?

Aktuálně podvodníci útočí pod záminkou, že jsou z Úřadu práce. Lidem nejenže posílají SMS zprávy, ale také jim volají. „Jde o automaticky generované hovory týkající se údajného schválení příspěvku na bydlení ve výši 18 000 korun. Hlas vydávající se za Ministerstvo práce a sociálních věcí požaduje sdělení osobních údajů,“ cituje web TN vyjádření úřadu.

iZdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
Aktuálně se podvodníci vydávají za pracovníky ČSSZ či Úřadu práce

A před podobnými praktikami rovněž varuje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zde podvodníci lidem nejprve volají, následně jim zašlou SMS zprávu, která obsahuje odkaz vedoucí na údajný web ČSSZ. Tam pak mají lidé vyplnit své osobní údaje. Jak však úřad píše na svém webu, i zde se jedná o podvod, jehož jediným cílem je vylákat z lidí jejich citlivé údaje a následně je připravit o jejich úspory.

Setkali jste se někdy s podobnou SMS zprávou? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články