Varování: Každý, kdo nakoupí v tomto obchodě zaplatí hned u vstupu poplatek 9 900 Kč. Vyhnout se tomu nejde

I když už je po vánočních svátcích, nákupy přes internet dál pokračují. Lidé by si však měli e-shopy, které neznají, nejdříve prověřit.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

O podvodech na internetu Události247 informují často. Před Vánocemi se například útočníci ve velkém zaměřili na e-shop Alza a rozesílali nejrůznější podvodné zprávy o výherních soutěžích či zrušených platbách. Stačí, když zákazník vyplnil požadované údaje o své bance a kartě a snadno mohl přijít o spousty peněz.

Na co byste měli dávat pozor

Varovným signálem, že něco není v pořádku, může být to, že na webu obchodu není uveden skutečný majitel. Pokud tedy není možné nikde dohledat jeho jméno, adresu, ani další kontaktní údaje, měli by se lidé těmto obchodům raději obloukem vyhnout. Psali jsme také o tom, že mezi těmito případy jsou velmi často také asijské e-shopy.

Nakoupili jste někdy v jednom z těchto obchodů? Ani si toho nevšimnete, ale přijdete kvůli tomu o všechny peníze

Varovným znamením může být také to, když prodejci na webu obchodu neuvádějí informace o provozovateli ani neumožňují platit na dobírku. Zákazník, který pošle platbu předem na účet, se často slibovaného výrobku vůbec nedočká a internetová stránka za nějaký čas úplně zmizí, jak jsme psali už dříve. Příkladem je třeba e-shop Amaliepraha.com. V obchodních podmínkách se odkazuje na adresu v Hong Kongu s francouzským telefonním číslem, které nefunguje.

Už jednou jsem naletěla, říká zákaznice

Česká obchodní inspekce nyní na svém webu uvedla, že prověřuje jeden nový e-shop, na který si často stěžovali lidé na sociálních sítích. Konkrétně se jedná o společnost Hezké oblečení s.r.o. Ta je provozovatelem stránek na sociálních sítích pod značkou Létej Levně. Spotřebitelé si stěžují na praktiky subjektu, který na facebooku formou bannerů propaguje nabídku nákupu levných letenek.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Lidé by si měli vždy důkladně prověřit, zda nenakupují z podvodných stránek

Po rozkliknutí a vyplnění vstupního formuláře obdrží spotřebitel automaticky fakturu na 9 990 korun. Navíc s velmi krátkou dobou splatnosti a následně i předžalobní výzvu. Inspekce dále na webu píše, že jednání společnosti prověřuje a upozorňuje spotřebitele na možná rizika spojená s popsanými aktivitami na sociálních sítích. „Já jsem na toto velmi opatrná, neobjednávám ze žádného webu, který neznám. Už jednou se mi to totiž vymstilo. Přišla jsem tak o 2000 korun,“ popsala Událostem247 pani Milena z Rosic u Brna.

Slyšeli jste někdy o něčem podobném? Vaše zkušenosti nám můžete napsat v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články