Varování: Na nové typy SMS zpráv a e-mailů nikdy neodpovídejte. Okradou vás o celoživotní úspory

Kyberpodvody se v poslední době staly jedním z nejrychleji rostoucích problémů. S každodenním využíváním internetu a rozšířením chytrých zařízení počet obětí narůstá.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Lidé ve věku mezi 40 a 50 lety, kteří bydlí v Praze nebo Brně, jsou podle statistik Komerční banky nejčastější skupinou, které se podvodníci snaží nějakou technikou ukrást peníze z bankovního účtu. Banka o tom informuje na svých webových stránkách. Lidé, kteří naletí, přijdou během chvilky o peníze. Ty pak během pár minut nenávratně zmizí třeba v Anglii, Německu, nebo Španělsku, dodává web.

Pozor na mail od „prezidenta“

Experti opakovaně upozorňují, že lidé musí být velmi obezřetní a nepředávat nikomu své bankovní přihlašovací údaje. Komerční banka na svých stránkách uvedla, že loni zachytila 606 podvodů, což byl dvojnásobek oproti roku 2021 a pětinásobek oproti roku 2018. Zastavila tak 104 milionů korun, které by jinak skončily na účtech podvodníků. Největší takto odhalená transakce byla 13 milionů korun. Důvěřivý klient ji zadal na základě podvodu známého pod názvem Falešný prezident.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Nejenom SMS zprávy, ale i podvodné telefonáty jsou častým trikem podvodníků

Tento podezřelý e-mail přichází většinou z adresy, která se tváří jako by ho poslal nadřízený. Ten má mít v té době dovolenou, nebo je na služební cestě, popisuje web Seznam Zprávy. V mailu je napsáno, že platbu je potřeba odeslat co nejdříve. Někdy může být varováním třeba nezvyklá komunikace ze strany nadřízeného či špatná gramatika, píše dále web. U nových případů však zločinci využívají umělou inteligenci a komunikace je bezchybná.

Podvodníci cílí úplně na všechny

Policie kvůli šíření osvěty spustila na začátku roku 2022 preventivní projekt Kyber rádce, informovaly Události247 v květnu. Jeho cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o aktuálních metodách internetových podvodníků a poradit, jak se jim bránit. „Kromě falešných e-mailů a SMS zpráv, to jsou i podvody na sociálních sítích a podvodné telefonáty. Oběťmi jsou přitom úplně všichni, od teenagerů až po seniory. Pomoci může jen vlastní obezřetnost a především vzdělanost v této oblasti,“ uvedla k projektu pro Události247 mluvčí policie Zuzana Churaňová.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Především starší generace jsou častým cílem podvodníků

Tuto problematiku sleduji a zkušenost s podvodníky mám bohužel taky. Měl jsem telefonní hovor z banky, naprosto nechápu, kde vzali moje číslo. Mělo jít o nějaké ověření zahraniční platby. Hned od začátku mi bylo jasné, že jde o podvod, protože jsem žádnou takovou platbu nezadával a navíc volal údajný úředník z úplně jiné banky, než u které jsem klientem,“ řekl Martin Sláma z Brna. Obecné varování pro lidi je, aby na tyto nové typy SMS zpráv a e-mailů vůbec neodpovídali, případně kontaktovali policii. Je totiž klidně možné, že vás okradou o všechny vaše úspory.

Přišla vám někdy podobná SMS zpráva, případně e-mail? Dejte nám vědět dole v komentářích, jak jste na to reagovali

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články