Varování: Přijmete tento hovor a v sekundě vám rozkradou bankovní účet

Řada lidí má pocit, že při telefonním hovoru jim nemůže hrozit žádné nebezpečí. Někteří podvodníci však skrze telefonáty umí lidi obrat o velké sumy peněz.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Podvodníci neustále hledají nové cesty, jak lidi okrást o peníze. Kromě internetu k tomu mnozí využívají také telefony. Nic netušící Čechy často nalákají na falešné nabídky, z čehož se však brzy vyklubou pořádné nepříjemnosti. Naletět jim přitom může každý. V některých případech totiž stačí, když lidé hovor přijmou a v sekundě jim mohou podvodníci rozkrást bankovní účet.

Jeden telefonát může lidi stát veškeré úspory

Takzvaní telešmejdi v poslední době útočí čím dál častěji. Nedávno například Události247 informovaly o člověku, který se vydával za zaměstnance známého mobilního operátora. Pod záminkou nabídky skvělé digitální inovace kontaktoval nic netušící zákazníky, kterým se však díky jednoduché fintě během chvíle vloupal do telefonu a převzal nad ním kontrolu.

Jediným telefonátem převezmou podvodníci kontrolu nad vašim mobilem. Můžete se s ním rozloučit

Častou taktikou jsou rovněž falešné telefonáty, při kterých se podvodníci vydávají za pracovníky banky. Klientům obvykle sdělí, že jejich platební údaje byly ukradeny či byla zamítnuta jimi provedená transakce, píše web Novinky. Následně od nich získají skutečné bankovní údaje nebo číslo platební karty, díky čemuž pak lidi snadno oberou o jejich úspory.

Stát se proti podvodníkům snaží zasáhnout

Od loňského roku platí novela zákona o elektronických komunikacích, jejímž cílem je možnost podvodů zkomplikovat. Omezení se dočkaly nevyžádané marketingové hovory, skrze které prodejci lidem nabízí různé produkty, píše web Mobilizujeme. Nově totiž společnosti, které takové prodeje provozují musí mít souhlas zákazníka, aby jej vůbec mohly se svojí nabídkou kontaktovat.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Podvodníci se mnohdy snaží lidi okrást také třeba pomocí e-mailových zpráv

Podvodníci si však i přesto najdou cesty, jak lidi okrádat dál. Kromě telefonátů k tomu navíc často využívají také třeba e-maily a textové zprávy. Cíl je však ve všech případech stejný. Vylákat z lidí peníze či získat alespoň jejich bankovní údaje a vysát tak jejich účty. Češi by si proto měli dávat dobrý pozor, na jaké hovory či zprávy odpovídají. Aniž by o tom věděli, ve vteřině totiž mohou přijít o nemalé peníze.

Setkali jste se někdy s tím, že vám volal podvodník? Podělte se s námi o své zkušenosti dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články