Varování: Už brzy budou obchody po celé ČR plošně zavřené. Kdo si dopředu neudělá zásoby, ten bude o žízni a o hladu

Někteří lidé nestíhají a nákupy dárků nebo potravin řeší těsně před Vánocemi a vše nechávají na poslední chvíli. To se jim však může pořádně vymstít.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Česká republika slaví 13 státních svátků, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. Mezi tyto svátky patří také Vánoce. Během státních svátků nebývá často úplně jasné, jak funguje otevírací doba obchodů. Během některých totiž musí ze zákona zavřít všechny větší prodejny, na jiné svátky však mohou zůstat otevřené, připomíná web E15.

Velké obchody zavřeno, malé večerky mohou mít otevřeno

Otevírací doba obchodů na státní svátky je stanovena zákonem o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, který začal platit 1. října 2016. Tento zákon doslova určuje, že obchody nad 200 metrů čtverečních musí zůstat během stanovených svátků zavřené. O vánočních svátcích je výjimka na Štědrý den 24. prosince. V tento den zákon povoluje obchodům nad 200 metrů čtverečních mít otevřeno do 12 hodin.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Lidé by s vánočními nákupy neměli příliš otálet

Lidé by tedy neměli s nákupy otálet a nakoupit si s předstihem, protože pak se do obchodu pár dnů nedostanou. Podle zákona totiž bude zavřeno také 25. a 26. prosince. Pokud tedy nestihnete obchody do té doby, může se vám stát, že nebudete mít klidně i tři dny pořádně co jíst. Pokud mátě to štěstí, že je v okolí vašeho bydliště třeba menší večerka, je velká šance, že si ve svátek stihnete nakoupit alespoň tam. Ovšem jen nějaké maličkosti, ne pořádné jídlo.

Do konce roku bude otevřeno už jen šest dnů

Kromě obchodů musí být na některé dny zavřené také bazary, zastavárny a výkupny odpadu. Na dodržování zákona dohlíží Česká obchodní inspekce, která za jeho nedodržování může udělit pokutu až do výše jednoho milionu korun, připomíná E15. Po vánočních svátcích se větší prodejny potravin otevřou opět ve středu 27. prosince. Dalším dnem, kdy budou mít kratší otevírací dobu je pak Silvestr.

iZdroj fotografie: Triplec85/ Creative Commons / CC-BY-SA
Velké obchody budou ve výše zmíněné dny uzavřené

Tento den bude mít většina prodejen otevřeno jen do 17 hodin. Například v Albertu si však 31. prosince nakoupíte až do šesti večer. Na Nový rok, tedy 1. ledna, budou opět prodejny nad 200 metrů zavřené. „Já už jsem si na zvykla nenechávat nákupy na poslední chvíli a rozhodně bych tedy nešla nakupovat ještě 24. prosince. Nejen, že vrcholí předvánoční šílenství, ale obchody jsou už většinou i pěkně vybrané,“ řekla Událostem247 paní Miriam z Brna.

Nakupujete si během svátků potraviny do zásoby? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články