Varování: V prosinci 2023 nepřijdou Čechům důchody jak jsou zvyklí. Týká se to všech

Důchody prošly tento rok významnými změnami, na které si čeští senioři musí postupně zvykat. Jedna je čeká ještě do konce prosince.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Sněmovna schválila v důchodech několik změn. Jak jsme na Událostech247 psali, jde o technickou novelu, která by měla od července 2025 přinést novinky v oblasti výplaty starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů. Nyní platí, že se důchody vyplácí dopředu. Nově bude výplatní období stanoveno jako běžný kalendářní měsíc. Také teď v prosinci seniorům peníze nepřijdou tak, jak jsou zvyklí.

Termíny vyplácení důchodů mění státní svátky

Některé termíny splátek všech druhů důchodů, které vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení, ovlivňují zákonem stanovené státní a ostatní svátky. Důchody vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení buď bezhotovostním převodem na bankovní účet klienta, nebo v hotovosti prostřednictvím České pošty na adresu jeho bydliště. Klient si volí způsob výplaty důchodu při podání žádosti o dávku důchodového pojištění s tím, že kdykoliv později může požádat ČSSZ o změnu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Důchody jsou v Česku dlouhodobě velkým tématem

Teď se změna výplatního termínu dotkne vánočních svátků. Senioři tedy musí počítat s tím, že jim peníze přijdou v jiném termínu, než jsou běžně zvyklí. Jak upozornil web TN, lidé se však nemusí ničeho obávat, protože peníze jim dorazí dříve, a dostanou je tak ještě před Vánocemi. Důchody, které mají stanovený výplatní termín na pátek 22. prosince, vyplatí Česká správa sociálního zabezpečení už 21. prosince. Hned 22. prosince pak dostanou své peníze také senioři, kteří je běžně mívají až 24. prosince.

Přibývá seniorů, kteří pracují

Důchody se vyplácí vždy dopředu, a to v pravidelných lhůtách. Výplatní termíny důchodů vyplácených Českou správou sociálního zabezpečení jsou sudé dny od 2. do 24. dne v měsíci. Správa zajišťuje výplaty důchodů také do zařízení sociálních služeb s celoročním pobytem, kam se penze vyplácí 15. den v měsíci, píše na svém webu. „Podle mě to není zase takový zásadní rozdíl a peníze navíc přijdou dřív, v tom problém nevidím,“ řekla Událostem247 paní Marie ze Svitav.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Důchodci dostanou letos v prosinci penze v jiné dny než jsou zvyklí

V Česku je však stále více seniorů, kteří ještě pracují. Jak píše web Aktuálně, potvrzují to data shromážděná během posledního sčítání lidu. Stojí za tím snaha udržet si životní standard, ale také větší úsilí firem neztratit nedostatkovou pracovní sílu. Přes čtvrt milionu českých penzistů ve věku nad 65 let si k důchodu přivydělává a chodí alespoň na pár hodin týdně do práce. Jedná se tak zhruba o 2,5 procenta obyvatel Česka. O deset let dříve to bylo jen necelé procento.

Co si o tom všem myslíte vy? Podělte se s námi o váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články