Stát: Důchody už brzy čekají obrovské změny. Připravte se, tohle nebude jen tak. Hlavně seniorům se to určitě líbit nebude

Důchodci si v posledních měsících musejí zvykat na spoustu změn a jak už jsme několikrát psali, nejsou pro ně vždy zrovna příznivé.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Valorizace penzí, podmínky pro předčasný odchod do důchodu i termíny vyplácení – to vše se mění. Většina změn navíc ovlivní Čechy spíše negativně, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. I když se seniorům penze od příštího roku zvýší, kvůli novému valorizačnímu vzorečku to bude jen o 360 korun.

Vyměřovací základ se bude snižovat

Psali jsme na Událostech247 také o tom, že Sněmovna schválila v důchodech několik změn. Jde o technickou novelu, která by měla od července 2025 přinést novinky v oblasti výplaty starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů, jež vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení. Nyní platí, že se důchody vyplácí dopředu. Nově bude výplatní období stanoveno jako běžný kalendářní měsíc, tedy od prvního do posledního dne aktuálního měsíce.

Důchody v Česku se už brzy změní k nepoznání: Přečtěte si o všech změnách teď, ať pak nejste zaskočeni

Další změny nedávno představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Návrh, který prošel vnitřním připomínkováním je v meziresortním připomínkovém řízení. Psal o tom web Měšec. Nová opatření upraví výši nově vyměřovaných budoucích důchodů v letech 2026–2035. Od roku 2026 až do roku 2035 se bude postupně snižovat zápočet osobního vyměřovacího základu, a to na 90 procent pro důchody přiznávané v roce 2035 a později. Sníží se i procento, kterým se násobí osobní vyměřovací základ za rok pojištění. 

Jsem ráda, že nejsem mladá, říká důchodkyně

Jurečka slíbil, že průměrná výše nově přiznávaných důchodů i přes toto opatření stabilně poroste. Za 10 let se má důchod zvednout zhruba o 10 tisíc korun. Dalším opatřením bude zaváděný rodinný vyměřovací základ, píše dále web Měšec. Má oceňovat dobu, kdy rodič vychovává dítě, výší průměrné mzdy v daném roce. Podle ministra práce jde o řešení příčiny, která způsobuje nižší příjmy především u žen kvůli vychovávání malých dětí. V budoucnu má nahradit u některých rodičů rodinný vyměřovací základ zavedené výchovné.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Důchody v několika následujících letech čekají velké změny

Vláda také navýší tzv. minimální důchod. Minimální výše základní a procentní výměry starobního a invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně se zvýší na částku odpovídající 20 procent průměrné mzdy, dodává Měšec. „Když to tak vidím, tak jsem ráda, že už jsem v důchodu. Dnešní mladí to budou mít hodně těžké. Nelíbí se mi ani změny, které se chystají pro nás, kteří už v důchodu jsme. Ale holt s tím nenaděláme nic, myslím, že jako důchodci stávkovat nebudeme,“ řekla Událostem247 paní Stanislava ze Šerkovic.

Jaký je váš názor na chystané změny v důchodech? Podělte se s námi o váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články