Kdo bude své auto nechávat venku na ulici, ten se už brzy nedoplatí. Ve hře jsou nové brutální poplatky za parkování

Mnozí Češi nejspíš v budoucnu za parkování budou platit daleko víc, než byli dosud zvyklí. Dotkne se zdražení i vás?

i Zdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Na tom, že zejména ve velkých městech se platí za parkování na veřejných parkovištích poplatek, není nic zvláštního. Zatímco v některých městech se jedná spíše o symbolické částky, jinde si řidiči výrazně připlatí. Mezi ta dražší patří třeba Havlíčkův Brod či Svitavy, jak psaly již dříve Události247. Anebo Praha. Zde navíc parkovné nejspíš čeká výrazné zdražení. Zjistěte, kolik za to, že své auto necháte v metropoli zaparkované na ulici, zaplatíte.

Parkování v Praze se prodraží

V poslední době se výrazně zdražuje prakticky vše. Tento trend se nejspíš nevyhne ani poplatkům za parkování v Praze. Podle serveru CNN Prima News se na tomto kroku shodují všechny politické strany zastoupené v městském zastupitelstvu. Změna by tak měla nastat celkem brzy, podle všeho již během letošního roku.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
V Praze je mnohdy velmi obtížné najít volné parkovací stání

Konkrétní částku, o jakou by parkovné mohlo vzrůst, sice zatím politici nespecifikovali. Mluví se však o tom, že zdražení by se mělo týkat rezidenčního parkování, které nyní ročně stojí 1200 korun. „Pokud bychom vycházeli z historického poměru ceny měsíčního parkování ke mzdě, pak by současná cena parkování byla přibližně 6800 korun,“ uvedl pro web E15 Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz (CETA). 

Zatímco částka tedy ještě není definitivně rozhodnutá, cíl, který se má tímto krokem dosáhnout, už má ale jasnější kontury. Chceme lidi motivovat, aby při dopravě do centra užívali i alternativní možnosti, jak se tam dopravit. Hovoříme o městské hromadné dopravě či sdílených autech, prostě o způsobech, které sníží tlak na parkování v místech, kde s ním je největší problém,“ řekl pro web CNN Prima News předseda výboru pro dopravu v Praze Martin Sedeke (ODS).

Někde už zdražení nastalo

Od začátku dubna si za parkování připlatí lidé, kteří nejsou rezidenti a chtějí své auto odstavit v určitých lokalitách na Praze 6. Patří mezi ně například Bubeneč či Dejvice, píše web Blesk. Parkování v takzvaných fialových zónách nově stojí 50 korun za hodinu. Cílem má být přimět návštěvníky, aby do města přijížděli jinými způsoby než vlastními vozy. Tím by mělo vzniknout více prostoru pro rezidenty.

A od května se zdraží i parkování na letišti Václava Havla. Jak uvádí server Echo24, řidiči budou nově na expresních parkovištích P1 a P2 platit za každých 15 minut stání 50 korun. Bezplatné parkování se pak sníží z 15 minut na 10 minut.

Co si o zdražení parkovného myslíte vy? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články