Ve známém a Čechy milovaném sýru se našla jedna velká nechutnost. Ani se nepokoušejte ho jíst, jde o zdraví

Pokud si rádi dopřáváte k jídlu tvrdé sýry, měli byste dávat dobrý pozor na to, které si kupujete.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Mezi oblíbenou snídani Čechů patří třeba chleba s máslem, se šunkou a s tvrdým sýrem. U posledně jmenované potraviny se však vyplatí být při nákupu obezřetný. Státní zemědělská a potravinářská inspekce totiž při svých pravidelných kontrolách stále častěji naráží na zhoršenou kvalitu této potraviny. Informovali jsme o tom na Událostech247 už letos v květnu.

Plísně jsou karcinogenní

Při nedávné kontrole inspektoři vyrazili do prodejny SELUPROFAR, která se nachází v Brně na Josefské ulici. Zaměřili se na balený uzený sýr Albéniz Quesos Ibérico, který měl datum spotřeby až do 24. února příštího roku. Informovali o tom na svém webu. Potravina však rozhodně nebyla ve stavu, kdy by si ji měli zákazníci kupovat, natož ji pak ještě sníst. Na povrchu sýrů se totiž pod neporušeným obalem vyskytovala plíseň nazelenalé barvy.

Kvalita sýrů v obchodech se rapidně zhoršila. Inspekce odhalila desítky plesnivých vzorků

Plísně jsou pro lidský organismus samozřejmě nebezpečné. Produkují mykotoxiny, které jsou v případě požívání pro člověka toxické a mohou organismu závažně škodit. Nejen, že zatěžují organismus, mohou způsobit zažívací problémy, ale jsou také karcinogenní. I když vidíme plíseň pouhým okem jen na povrchu, je vždy prorostlá do hloubky, a proto je dobré takovou potravinu rovnou vyhodit,“ řekla Událostem247 už dříve lékařka Rút Gratzlová.

Závadného zboží v obchodech přibývá

Jak ke zplesnivění uvedeného sýra došlo, zatím není známo. Při kontrole v prodejně totiž podle inspekce nebyly zjištěny nevyhovující teploty skladování dané potraviny. Cena tohoto vyzrálého sýra navíc není nejnižší. Za 150 gramů zákazníci zaplatí okolo 90 korun. „Já sýry miluju, dáváme si je z manželem někdy večer například k vínu. Jednou se mi také stalo, že jsem v obchodě viděla značně zelený tvrdý sýr a hned jsem upozornila prodavačku,“ řekla Událostem247 Anna Holková z Hodonína.

iZdroj fotografie: SZPI
Uvedenou šarži sýru by lidé neměli v žádném případě konzumovat

Plesnivé či závadné sýry bohužel nejsou ničím výjimečným. Web TN před několika měsíci informoval o tom, že kvůli možnému výskytu plísně obchody stahovaly z prodeje olomoucké tvarůžky od loštické firmy A.W. Výrobek mohli lidé zakoupit v prodejnách některých řetězců, například v Bille, Tescu nebo v Kauflandu. „Snažím se vzpomenout si, jestli za mých mladých let bylo v obchodech tolik závadného zboží. Pravda, nebyl takový výběr, ale nepamatuji se, že by bylo tolik zkažených věcí,“ zavzpomínala pro Události247 Alena Boušková z Břeclavi.

Setkali jste se někdy s tím, že byl v regálech plesnivý sýr? Dejte nám vaše zážitky a zkušenosti vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články