Velká banka najednou lidem hromadně ruší účty. Už se do něj nikdy nepřihlásí, peníze si musí převést jinam. Týká se to i vás?

Někteří klienti známé banky, která působí v České republice, jsou zaskočeni. Ruší jim totiž ve velkém účty a oni se jen dohadují proč.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Ruská komunita žijící v Česku upozornila na neohlášené rušení bankovních účtů ze strany některých bank. Jak jsme na Událostech247 upozornili už dříve, jde především o Rusy a Bělorusy, kteří pobývají v Česku na pracovní nebo studentská víza. Zástupci komunity tvrdí, že banky jim ruší účty bez důvodu. Banky však tvrdí, že jednají v souladu s legislativou a tyto občany považují za vysoce rizikové.

Klienti jsou najednou bez peněz

Raiffeisenbank redakci webu Seznam Zprávy už dříve potvrdila, že se zaměřila na občany z rizikových zemí. „Raiffeisenbank dodržuje všechny české i mezinárodní zákony a regulace. Klienty ze zemí, které český Finanční analytický úřad nebo EU aktuálně označují za vysoce rizikové, musíme velmi silně ověřovat. S dostatečným předstihem dostanou výzvy k doložení povinných dokumentů. Pokud je klienti ani přes upozornění banky včas nedoloží, informujeme je o jednostranném ukončení vztahu s bankou,“ popsala webu mluvčí Tereza Kaiseršotová.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výše zmíněná nepříjemnost se podle českých médií stala řadě klientů

Rušení účtů ruských a běloruských občanů potvrdily webu E15 například také banky Creditas a UniCredit Bank. Creditas uvedla, že po začátku války zrušila Rusům účty v rublech. ČSOB takovou praktiku popřela, i když je web E15 v kontaktu s klienty, kterým se to stalo. Zástupci ruské komunity trvají na tom, že předali bankám veškeré požadované dokumenty a ony jim i pře to jejich účty zrušily. „K tomuto se nedokážu jednoznačně vyjádřit. Jen nevím, jestli je v pořádku, že ti lidé přijdou o peníze,“ řekl Událostem247 pan Marek z Krnova.

Vše je v souladu se zákonem, tvrdí banky

Raiffeisenbank už na začátku roku 2023 avizovala, že od února nebude realizovat odchozí platby do Ruské federace a Běloruska. Toto rozhodnutí se vztahovalo na všechny platební a karetní transakce a bylo učiněno na základě označení Ruska jako vysoce rizikové třetí země ze strany Finančně analytického útvaru České republiky. Banka dále uvedla, že i nadále je možné přijímat příchozí platby, pokud nejsou v rozporu s platnými sankčními předpisy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Řada lidí využívá služeb bankovních institucí na denní bázi

K situaci se už dříve pro web E15 vyjádřila také Lucie Brunclíková, ředitelka komunikace Banky Creditas. Potvrdila, že banka se už na začátku konfliktu rozhodla neotvírat nové účty pro občany Ruska a zrušila všem účty v rublech. Podle Patrika Madleho, který je mluvčím ČSOB, banka respektuje národnost i jazyk svých klientů a nedochází k žádné diskriminaci. Madle také uvedl, že rušení účtů je v souladu se zákony České republiky.

Co si o tom všem myslíte vy? Napište nám to dolů do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články