Známá banka ruší lidem ve velkém účty. Nedozvíte se proč. Prostě se tak stane a ke svým penězům se už nedostanete

Banky se snaží získávat nové klienty a lákají je na nejrůznější benefity. Stává se však i to, že některým lidem zbudou jen oči pro pláč.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Ruská komunita žijící v Česku upozornila už dříve na neohlášené rušení bankovních účtů ze strany některých bank, které působí v Česku. Postiženi jsou především Rusové a Bělorusové, kteří jsou v Česku na pracovní nebo studentská víza. Psal o tom web E15. Klienti jsou v šoku, že banky ruší jejich účty bez udání důvodu. Banky však tvrdí, že jednají v souladu s legislativou a že tyto občany považují za vysoce rizikové. O podobných záležitostech, týkajících se bank a jejich klientů informujeme na Událostech247 pravidelně.

Teď už i Raiffeisenbank

Rušení účtů ruských a běloruských občanů potvrdily už dříve dvě banky – Creditas a UniCredit Bank. Teď se k nim přidala také Raiffeisenbank, která ovšem klienty na zrušení účtu neupozorní a oni pak přijdou o peníze, které na nich měli uložené, píše web Seznam Zprávy. „Zjistila jsem to náhodou. Řešila jsem na pobočce úplně jinou záležitost, bankéřka se podívala do zpráv a řekla, že mám problém s půjčkou, protože se banka rozhodla mi zrušit účet. Nedostala jsem o tom žádnou zprávu, protože ji poslali do země, kde nežiju,“ cituje web Katerinu Levčenko.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Banka klientům jednoduše zrušila jejich účty bez uvedení důvodů

Tato žena v Česku žije už tři roky a pracuje jako zdravotní sestra. „Ten účet jsem dostala v době covidu, jako poděkování zdravotníkům v České republice. A za dva roky ho zruší. Mám z toho nyní takový špatný pocit,“ popisuje webu Seznam Zprávy. Česká pobočka Raiffeisenbank jí zrušila účet na konci srpna s účinností od listopadu. I když se proti tomu ohradila, banka uvedla, že podle platných podmínek nemusí své rozhodnutí nijak zdůvodňovat, dodává web.

Nezeptali se nás, zda tam vůbec účet chceme, říká klientka

O účet přišel také podnikatel v IT s ruským pasem Evgeny Kubesh. „Více než rok jsem měl v Raiffeisenbank dva účty, jeden soukromý a druhý firemní. Mám trvalý pobyt na území České republiky, všechno bylo v pořádku. Najednou mi ale firemní účet zrušili. Měl jsem ho pro podnikání, jako OSVČ. Neměl jsem žádný problém s platbami a peníze mi přicházely jenom z Rakouska a Německa, v rámci Evropské unie,“ uvedl pro Seznam Zprávy Kubesh. Ani jemu banka nevysvětlila, proč mu účet ruší. 

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Zůstává otázkou, jak se ke svým penězům v bance výše zmínění lidé dostanou

Zřejmě musí trochu snížit počet účtů, které Rusové mají v Raiffeisenbank. Možná to souvisí se sankcemi,“ dodává. „To mi tedy nepřijde úplně v pořádku zrušit někomu účet, na kterém má peníze a oznámení mu poslat někam, kde nežije. Mám u Raiffeisenbank účet od té doby, co skončila Equa bank a převedli nás tam bez ptaní, taky nám to jen oznámili. Nikdo se neptal, jestli třeba nechceme založit účet v jiné bance,“ vzpomíná pro Události247 Alena Karkošová z Brna.

Co si o tom všem myslíte vy? Podělte se s námi o váš názor dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články