Velké propouštění těchto zaměstnanců nařízené státem. Dotkne se i vás?

V době ekonomické krize musí šetřit nejen domácnosti, ale i stát. To se však nejspíš dotkne tisíců lidí, kteří kvůli tomu přijdou o práci.

i Zdroj fotografie: Úřad práce ČR
                   

O tom, že mnoho českých firem plánuje propouštět informovaly Události247 již dříve. O čem se ale mluví méně je fakt, že se chystá také velké propouštění státních zaměstnanců. O práci tak mohou brzy kvůli státnímu nařízení přijít tisíce Čechů. Zjistěte, zda se toto opatření dotkne i vás.

Propouštění ve státní správě je na spadnutí

Vládní plán počítá s velmi ambiciózním cílem, a sice snížit počet státních zaměstnanců až o 23 tisíc, píše web Novinky. Již dříve ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) avizoval, že tento fakt se má dotknout nejen úředníků, ale i dalších státních pracovníků. A nyní se ukázalo, že část těchto lidí tvoří také zaměstnanci policie. Konkrétně se mají opatření projevit „ve změně pracovních úvazků ve 190 případech, jejich krácení v 53 případech a zejména propouštění z pracovního poměru v 365 případech“, píše web Nezávislý odborový svaz Policie České republiky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Propouštění by se mělo dotknout také policistů

Ačkoli se očekává, že propuštění nezasáhne uniformované policisty a hasiče, obavy přetrvávají ohledně vlivu na celkový provoz sboru. Jak píše web Deník, policejní odbory varují, že již nyní došlo k poklesu členů sboru pod hranici 40 tisíc. Další snížení stavů by tak mohlo omezit jejich schopnost vykonávat svou práci efektivně.

Jak to bude s dalšími státními zaměstnanci?

Veškeré změny týkající se propouštění se budou odvíjet od toho, že ze státního rozpočtu půjde příští rok na platy státních zaměstnanců o 9,2 miliardy korun méně, píše web Novinky. Podle ministra financí Stanjury však mají vedoucí úřadů 2 možnosti, jak se situací naložit. Buď pracovní pozice zredukují, anebo zaměstnancům sníží platy. „Pro mě je lepší, když máme méně pracovních pozic, ale lépe honorovaných. Bude záležet na každém z ministrů či řediteli organizační složky státu, jak se k tomu postaví,“ cituje ministrovo vyjádření web Novinky.

iZdroj fotografie: Flickr
Ministerstvo financí aktuálně řídí Zbyněk Stanjura z ODS

Ti, kdo ve svém zaměstnání zůstanou si však polepší. Jak píše web Echo24, průměrně se jejich platy vyšvihnou na více než 44 tisíc korun. Platy v dalším roce v nominálním vyjádření u drtivé většiny státních zaměstnanců i přes plánované úspory neklesnou. V reálném vyjádření, které je očištěno o inflaci, platy ale klesnou. Propad by ale neměl být tak prudký, protože v příštím roce se inflace podle všeho vrátí k dvouprocentnímu inflačnímu cíli, cituje web Echo24 ekonoma společnosti Roklen Pavla Peterku.

Je podle vás v pořádku, aby se snižovaly stavy zrovna mezi policisty? Napište nám, co si o úsporném opatření myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články