Záchyty závadných potravin v obchodních řetězcích i menších prodejnách nejsou v posledních letech bohužel ničím výjimečným.
Zákazníci navíc často nemají při nákupu šanci zjistit, že daný výrobek není v pořádku. Jako například u slunečnicových semínek, která prodával pod vlastní značkou obchodní řetězec Albert, jak Události247 informovaly nedávno. Vůně a chuť těchto lněných semínek byly totiž po rozbalení nepříjemné, zatuchlé, zapařené a žluklé.
Pozor na tento oblíbený výrobek
Problémy však často bývají také třeba s kuřecím masem, které podle zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) nespočetněkrát obsahovalo bakterie, které způsobují onemocnění zvané salmonelóza. Závadné však může být také maso vepřové. Informovali jsme o tom, že si tento výrobek mohli koupit v zataveném obalu zákazníci v Bille. Poté, co maso doma rozbalili, zjistili, že je zkažené a zapáchá.
Teď by měli zbystřit lidé, kteří chodí rádi nakupovat do Alberta a chutná jim hlíva ústřičná. Inspektoři totiž objevili výrobek, který by lidé jíst rozhodně neměli a už vůbec ne nijak často, Jde o hlívu ústřičnou zabalenou v plastové vaničce a hmotnosti 300 gramů od výrobce Funghi.cz. Rozbory totiž ukázaly, že v potravině byl překročen povolený limit pro obsah cizorodé látky kadmia.
Kde všude můžeme na kadmium narazit
Jak redakce Událostí247 zjistila na stránkách Státního zdravotního ústavu (SZÚ), kadmium je toxický kov, který se přirozeně vyskytuje v zemské kůře a do životního prostředí se dostává především činností člověka. Kadmium je karcinogenní, poškozuje ledviny, játra, má negativní vliv na reprodukci a způsobuje řídnutí kostí. Z organismu se vylučuje jen velmi pozvolna, a to i několik desítek let. Převažujícím zdrojem kadmia v těle je potrava rostlinného původu.
Mohou to být brambory, pečivo a obilné výrobky, ale také vnitřnosti, jako jsou játra a ledviny a teď i výše uvedená hlíva ústřičná. Zvýšený přísun kadmia však mohou mít také milovníci mořských plodů. V některých případech může kadmium proniknout do podzemních zdrojů pitné vody z chemických hnojiv nebo odpadních vod. Jako prevence může pomoci strava bohatá na vápník, železo a zinek. To totiž pomáhá v lidském těle absorpci kadmia snížit.
Koupili jste si tuhle potravinu?


