Víme, kolik budeme od 1. ledna 2024 platit za energie. Chcete to vědět? Není to hezké

Po roce nastává opět čas dohadů, kolik budou lidé platit za energie. A vypadá to, že ani letos Češi nemají příliš příznivé vyhlídky.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

S příchodem chladných dnů začíná být téma energií opět na pořadu dne. Mnozí lidé si ještě dobře pamatují na problémy, jakými si loňskou zimu v souvislosti s energiemi museli projít. Pokud však doufají, že letos už se potížím vyhnou, neměli by si dělat plané naděje. Pohled na to, kolik nejspíš budou za energie od příštího roku platit, totiž není hezký. A i když se jedná zatím jen o odhady, které se ještě mohou změnit, pravděpodobnost, že zdražení skutečně nastane, je celkem vysoká.

Od nového roku se energie zdraží

Důvodem je, že od 1. ledna 2024 se znovu objeví na účtech za elektřinu poplatek za obnovitelné zdroje energií, takzvaný OZE. Jedná se o návrat se staršímu modelu financování. Tento poplatek totiž lidé až do loňského října běžně platili. Pak za ně tuto povinnost převzal stát s cílem pomoci lidem v období vysokých cen energií. Nyní však nastal čas návratu do normálu. A k čemu vůbec poplatky slouží? Jde o peníze, které pak putují na podporu vodních, slunečních a větrných elektráren či třeba zpracovatelů biomasy a bioodpadu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Cena elektřiny vzroste kvůli znovuzavedení OZE i zvýšení distribučních poplatků

O znovuzavedení poplatku rozhodla vláda letos v září. Od tohoto kroku si slibuje více než 13 miliard vysoké úspory ve státním rozpočtu. To však nic nemění na tom, že většinu Čechů tento krok asi moc nepotěší. Poplatku se totiž nevyhne nikdo. A co víc, domácnosti budou v poměru k firmám platit daleko vyšší ceny.

„Firmy platí polovinu toho, co domácnosti, v objemu na jednu megawatthodinu. Domácnosti platí 495 korun, s daní přibližně 600 korun. Firmy nejsou plátci (daně), naprostá většina platí polovinu, tedy 250 korun. Já jsem připraven bavit se o tom, že se to zvedne právě i ve světle výsledků hospodaření firem,“ cituje vyjádření ministra financí Zbyňka Stanjury web Měšec.

České domácnosti bude poplatek stát tisíce korun

Vůbec nejvíc si logicky připlatí ti, kteří elektřinu využívají i k vytápění či vaření. Třeba lidé žijící v rodinném domě o 140 metrech čtverečních, kde vaří, topí a ohřívají vodu pouze elektřinou by si měli připravit navíc skoro 15 tisíc korun ročně. V případě levnějších typů bydlení je to pak samozřejmě méně. Například 52 metrů čtverečních velký byt, kde lidé vaří na elektřinu a využívají centrální vytápění se jeho majitelům prodraží o necelých 1500 korun.

Poplatek za obnovitelné zdroje energií navíc není jediným zdražením, na které by se měli Češi připravit. Jak psaly Události247, od ledna lze čekat také výrazné zvýšení distribučních poplatků. Od příštího roku přijde náraz a jen na poplatku OZE dojde k navýšení o 10 procent. Dalších 10 až 20 procent půjde na distribuci. Platit proto můžeme podobně jako letos,“ uvedl pro web CNN Prima News výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

Zdroj: Měšec, CNN Prima News

Bojíte se, že ceny energií opět vyletí vysoko, jako tomu bylo loni? Podělte se s námi o svůj dojem v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články