Víme, kolik letos zaplatíme za vytápění domů a bytů. Radši to ani nechtějte vědět, nesmyslné částky

Diskuze o cenách vytápění se opět dostávají do popředí. Lidé totiž zjišťují, že i letos si za teplo připlatí nemalé částky.

i Zdroj fotografie: 松岡明芳/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

I když letos babí léto překvapilo svými teplotami, s nástupem podzimu brzy začne skutečná topná sezóna. Čím dál víc lidí proto naplno začíná řešit otázku, kolik letos zaplatí za vytápění svých domů a bytů. A mnohým se z nesmyslně vysokých částek zatočí hlava.

Za teplo si letos připlatí všichni

Jak nedávno informovaly Události247, kvůli zavedení poplatku za obnovitelné zdroje si lidé, kteří topí elektřinou připlatí i tisíce korun ročně. Lépe na tom však nebudou ani ti, kdo k vytápění svých obydlí používají tuhá paliva. Již v březnu web TN psal o tom, že ceny uhlí jsou nejvyšší za posledních 30 let. A ačkoli od té doby se leccos změnilo, jeho pořízení levné skutečně není.

Víme, kolik budeme od 1. ledna 2024 platit za energie. Chcete to vědět? Není to hezké

Například zářijové ceny ukazovaly, že ceny topného dřeva či uhlí oproti loňsku poskočily zhruba o 20 až 25 procent, psaly Události247. To může negativně ovlivnit mnoho domácností. Pokud si totiž říkáte, že tuhá paliva k vytápění využívá jen malá část Čechů, pak jste na omylu. Jak totiž upozorňuje web Kupi, vlivem nepříznivého vývoje cen elektřiny a plynu vzrostl loni zájem o kotle a krby dokonce čtyřnásobně. Je tak dost pravděpodobné, že dřevo či uhlí letos pořizuje výrazně více lidí než v době před energetickou krizí.

Jak na vytápění ušetřit?

Klíčový je logicky již samotný výběr způsobu vytápění. Asi nikoho nepřekvapí, že mezi nejdražší patří elektřina. Domácnosti, které elektřinou vytápí tak ročně zaplatí klidně i okolo 140 tisíc korun, uvádí web Deník. A podobně vysoké částky, průměrně v rozmezí od 62 do 150 tisíc korun ročně zaplatí celkově za energie ti, kteří topí plynem. Naopak třeba tepelné čerpadlo i přes vyšší pořizovací cenu může ve výsledku pravidelné výdaje za vytápění značně snížit. Kromě toho však existuje i několik dalších tipů, jak v zimě výrazně ušetřit.

iZdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC BY
Kvalitní zateplení či dobře utěsněná okna mohou náklady na vytápění výrazně snížit

Podle webu Deník je důležité energiemi zbytečně neplýtvat a používat úsporné spotřebiče. Úsporná myčka, pračka, lednička či LED osvětlení mohou v ročních výdajích ušetřit klidně i tisíce korun. Výrazně také pomůže, pokud mají lidé kvalitně zateplenou fasádu domu a mají dobře izolovaná okna. V neposlední řadě je pak zejména z dlouhodobého hlediska výhodné nainstalovat si solární panely nebo již zmíněné tepelné čerpadlo. Zde pak mohou být úspory i v řádech desítek či stovek tisíc korun ročně.

Čím vytápíte svůj domov vy? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články