Víme, které dny budete mít v roce 2024 v práci volno. Chcete to vědět?

Kromě běžných víkendových dnů se Češi mohou každoročně těšit i na řadu státních svátků, díky kterým nemusí do práce. Na které dny letos připadnou?

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Ačkoli počet státních svátků se obvykle nemění, dny, na které připomínka významných událostí připadne ano. A spolu s tím se zejména pro lidi pracující v zaměstnání mění počet pracovních dnů a volna, které je v daném roce čekají. Chcete vědět, jak to bude příští rok? Připravili jsme pro vás souhrn všech dnů, kdy budou mít Češi v práci volno.

Lidé stráví v práci o 2 dny déle

Jak informovaly Události247, na rok 2023 připadlo celkem 250 pracovních dnů. V tomto ohledu si Češi příští rok pohorší. Jak píše web Směny, celkem budou muset zaměstnanci do práce 252krát, samozřejmě za předpokladu, že by neměli žádnou dovolenou. Dnů, kdy budou mít lidé v práci placené volno kvůli státnímu svátku tak bude jen 10.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zatímco v některé státní svátky je většina obchodů otevřená, v jiné jsou ze zákona zavřené

První z nich připadne hned na první lednový den, kdy Češi slaví Den obnovy samostatného českého státu. Ten příští rok oslavíme v pondělí, vyplývá z webu E15. Následovat budou Velikonoce, které nastanou na přelomu března a dubna. Zde je jistota dnů volna zaručena. Velikonoce jsou totiž pohyblivý svátek a nastávají vždy „první neděli po prvním jarním úplňku,“ píše web Seznam Zprávy. Na Velký pátek i Velikonoční pondělí jsou tedy lidé vždy doma.

Na jaře, konkrétně v květnu si pak lidé dále připomenou Svátek práce a Den vítězství, jež vychází na středu. Den v práci si lidé ušetří ještě na červencový Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, naopak Den upálení mistra Jana Husa připadne na sobotu, píše dále web Finance.

Na podzim se lidé z práce příliš neulijí

Hned 2 podzimní svátky, zářijový Den české státnosti a listopadové výročí Sametové revoluce totiž připadají na víkendové dny. Výročí samostatného českého státu už ale lidé oslaví dnem volna, nastane totiž v pondělí. Chuť si pak Češi spraví i o Vánocích. Štědrý den totiž letos vychází na úterý, díky čemuž následující 2 vánoční svátky budou ve středu a ve čtvrtek.   

A jaké dny volna čekají Čechy ještě letos? Po uplynulém 17. listopadu už jen prosincové Vánoce, dodává web Finance. Ty letos vychází na prodloužený víkend. Po nedělním Štědrém dni totiž lidé zůstanou doma v pondělí i v úterý, kdy se slaví svátky vánoční. Silvestr, který státním svátkem není ale většina lidí ho k oslavám využívá, pak nastane v neděli.

Oslavujete státní svátky, anebo je pojímáte jako běžné dny volna? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články