Víme, o kolik se vám zvýší důchod v roce 2024. Chcete to vědět?

Senioři patří mezi jednu z mála skupin obyvatel Česka, kteří letos dostali hned několikrát přidáno.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Například od 1. června letošního roku začali starobní, ale i invalidní důchodci dostávat vyšší penze. V průměru se jim důchody zvedly o 755 korun. Důvodem byla mimořádná valorizace kvůli vysoké inflaci, která v posledních dvou letech Českou republiku trápí. Psal o tom web Novinky.

Spočítejte si, kolik dostanete

Odborníci dlouhodobě varují, že český důchodový systém je v jeho současné podobě neudržitelný. Psali jsem o tom před několika dny na Událostech247. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se rozhodl, že růst důchodů českým seniorům zpomalí. Procentní výměra důchodu se v červnu zvýšila o 2,3 procenta a dále o pevnou částku 400 korun, psal web Novinky s tím, že základní výměra roste pouze při pravidelných lednových valorizacích.

Stát zpomalil růst důchodů českým seniorům. Hlavně potají, aby netušili, že zchudnou

V lednu 2024 proběhne další řádná valorizace všech důchodů, píše web České důchody. Podle prvních odhadů by se průměrný starobní důchod měl zvýšit o 400 korun. Přesné číslo však bude k dispozici v září až poté, co Český statistický úřad zveřejní poslední údaj, který je potřebný pro výpočet valorizace, konkrétně vývoj reálné mzdy, píše dále web. Spočítat si o kolik se vám zvýší důchod můžete na předběžné kalkulačce.

Přidáme vám několik stovek, slibuje Jurečka

Odhadujeme, že průměrný starobní důchod, který je teď po červnové mimořádné valorizaci zhruba 20 200 korun, dojde na konci roku díky výměrám nových důchodů na 20 300 korun. Po 4. září budeme mít přesný výpočet valorizace, která proběhne 1. ledna. Z dat, která známe, už dnes víme, že to bude zhruba o 400 korun více. Tato část půjde plně do základní výměry důchodů,“ uvedl už dříve ministr Marian Jurečka s tím, že průměrný důchod by měl vzrůst na 20 700 korun.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Průměrný důchod by se měl příští rok přiblížit 21 tisícům

Aktuálně pobírá starobní důchod vyšší než 20 tisíc korun více než polovina všech důchodců. Celkem je v České republice 2,35 milionů starobních důchodců, připomíná web České důchody. „Já jsem naštěstí měl celý život velmi dobře placenou práci, takže mám teď vyšší důchod, než někteří pracující, proto je mi jedno, o kolik se zvedne,“ řekla Událostem247 Martin Prusek z Brna.

Myslíte si, že stát obecně přidává českým důchodcům dostatek peněz? Řekněte nám váš názor dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články