Stát zpomalil růst důchodů českým seniorům. Hlavně potají, aby netušili, že zchudnou

Odborníci dlouhodobě varují, že český důchodový systém je v jeho současné podobě neudržitelný. Vláda proto chystá hned několik úsporných novinek.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Důchody jsou velmi ožehavým tématem, na kterém už se spálila nejedna vláda. Jakákoli zmínka o snížení vyplácených penzí či jiné, pro důchodce nevýhodné změně se potkává s ostrou kritikou. I přesto se ale ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka rozhodl, že růst důchodů českým seniorům zpomalí.

Jak se vyplácené důchody změní

V plánu je na české poměry radikální změna v systému valorizace důchodů. Chystané novinky přitom ovlivní mnoho lidí, a to jak těch, kteří již důchod pobírají, tak těch, kteří na svůj odchod do penze teprve čekají. Vše se navíc ministerstvo snaží udělat nenápadně a ideálně potají, aby lidé netušili, že zchudnou.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Důchodce čekají výrazné změny. Penze jim totiž porostou pomaleji než dosud

Změní se především vzoreček zmíněné valorizace důchodů, podle kterého se penze navyšují každý rok v lednu. Místo současného zvedání o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd se budou nově zvyšovat o růst cen pro domácnosti důchodců a o třetinu růstu reálných mezd, vysvětluje web ČT24. Ačkoli na první pohled na tom nemusí být nic tak skandálního, změna to bude výrazná. Mzdy totiž nerostou tak rychle a razantně jako inflace. Navíc v případě, že by průměrná mzda klesla, klesly by i důchody.

Tato změna přitom podle ekonomů může způsobit, že se růst penzí zpomalí řádově o stokoruny, uvádí web Novinky. „Když se u růstu reálných mezd zohlední jen jeho třetina místo poloviny, tedy třeba 1,7 oproti 2,5 procenta, mohlo by to zpomalit valorizaci penzí o zhruba dvě stovky měsíčně. Jde však jen o spekulativní výpočet,“ cituje server Novinky hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka.

Důchodce čekají i další novinky

Kromě zmíněné pravidelné valorizace se promění také systém mimořádných valorizací. Ty se vyplácí vždy, když inflace překročí 5 procent. Toto pravidlo sice zůstává, již ale nebude docházet ke zvyšování penzí o celý nárůst cen. Nově se bude penzistům vyplácet pouze dočasný přídavek, který růst cen zohlední jen částečně, uvádí web Podnikatel.

Chystá se revoluce v důchodech: Někteří odejdou do penze dřív a budou si užívat bohatství, ostatním stát peníze vezme

V neposlední řadě pak vláda chystá také zpřísnění pravidel pro odchod do předčasného důchodu. Nepříjemné bude pro mnohé i zvýšení minimální doby odvádění sociálního pojištění potřebné pro to, aby lidé na důchod dosáhli. Dosud to bylo 35 let, nově by to však mělo být 40 let, informovaly Události247.

Souhlasíte s chystanou změnou valorizací důchodů? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články