Vláda rozhodla: O tolik dostanete v práci méně peněz. Lidé zuří, už teď nemáme nazbyt

Chystané vládní změny se od příštího roku dotknout řady Čechů.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Od příštího roku dojde k velkým významným změnám z hlediska zdanění a odvodů. Kvůli schválenému vládnímu balíčku budou mít zaměstnanci opět povinnost platit nemocenské pojištění. To přirozeně zapříčiní snížení jejich čistého příjmu, i přesto, že daňová sazba zůstane stejná. Psal o tom server Peníze. O vládním konsolidačním balíčku jsme vás před časem informovali i na Událostech247.

Stát si od nás vezme další peníze

Server Peníze dále vypočítal modelovou situaci: Průměrný měsíční výdělek z roku 2022, který činil 40 353 Kč, znamená pro zaměstnance vyšší odvod o 242 Kč měsíčně. Ročně by se tak jednalo o necelých 3 tisíce korun. Server ovšem doplňuje, že i přesto je takovýto příjem stále vyšší o více než 2 tisíce korun, než podle dřívějšího způsobu výpočtu daně ze superhrubé mzdy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vláda nám z našich vydělaných peněz ukousne ještě větší kus než doposud

U Čechů s měsíčním výdělkem 30 000 Kč hrubého dojde podle webu Peníze k poklesu čistého výdělku o 180 Kč. Je tomu tak kvůli zmíněnému nemocenskému pojištění. Je tak očividné, že vládní změna se od příštího roku dotkne všech českých zaměstnanců, bez ohledu na výši příjmu.

Vyšší mzda, vyšší daně

Další důležitou vládní změnou je nové nastavení daně pro osoby s vyšším příjmem. Pokud někdo vydělává více než trojnásobek průměrné mzdy, bude muset platit vyšší daň. Doposud se 23% sazba uplatňovala pouze u příjmů převyšujících čtyřnásobek průměrné mzdy, nyní se tato hranice sníží na zmíněný trojnásobek. Server Peníze dále propočítává, že to v praxi bude znamenat, že tuto daň budou platit zaměstnanci už z měsíčního příjmu nad 121 000 Kč.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Vládní změny od příštího roku pocítí peněženky řady lidí

Zaměstnancům se chystaná novinka samozřejmě líbit nebude. To nám koneckonců potvrdila i 38letá Alena Krátká z Kladna. „Už mě to fakt nebaví, už tak nemám na rozdávání, ještě abych platila státu víc peněz, které stejně v životě neuvidím,“ řekla Událostem247.

Zdroj: Peníze

Co si o chystaných vládních změnách myslíte vy? Řekněte nám to v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články