Vláda rozhodla: Senioři budou mít dražší bydlení a jídlo. Vše odstartuje už v lednu 2024

Důchodci se v poslední době stávají další skupinou, která má pomoci napumpovat státní rozpočet.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Poslední měsíce nejsou pro spoustu Čechů jednoduché. Vláda neustále oznamuje, co všechno bude dražší. Od příštího roku budeme například opět platit poplatky za obnovitelné zdroje tak, jako tomu bylo až do loňského září, jak jsme na Událostech247 psali nedávno. Upozornili jsme také na to, že nemálo peněz si stát od příštího roku vezme také na rodinách s dětmi kvůli zrušení daňové slevy za umístění dítěte do předškolního zařízení.

Ročně to dělá stovky korun navíc

Do státního rozpočtu přispějí i senioři a ti, kteří sami potřebují pomoci, rozhodla se vláda. Maximální možné ceny za pobyt v domovech pro seniory nebo handicapované, v týdenních stacionářích, terapeutických komunitách a azylových domech, by se proto mohly od ledna zvýšit o 25 korun. Za celodenní stravu by klienti mohli zaplatit o 20 korun víc, nejvýše však 255 korun, upozornil web České noviny. Oběd by tak nově mohl stát až 115 korun, což je o deset korun víc. 

Zjistilo se, kterým Čechům vláda v roce 2024 sáhne do peněženky. Vezmou si od vás až 34 600 Kč, peníze už nikdy neuvidíte

Počítá s tím navrhovaná vyhláška ministerstva práce o úhradách v sociálních službách. Poskytovatelé sociálních služeb dostanou na své provozy v příštím roce od resortu práce stejnou částku jako letos, a sice 26,5 miliardy korun. Vrchní ředitel Sekce ekonomické a provozní MPSV Stanislav Klik uvedl, že sociální služby jsou financované z více zdrojů, nikoliv pouze ze státního rozpočtu a na jejich úhradě se má více podílet i samotná rodina klienta. Psal o tom web Fintag.

Kolik se bude platit od ledna

Pobyt v domově s celodenní stravou stojí nejvýš 515 korun za den, za měsíc tedy maximálně 15 965 korun. Od ledna by to mohlo být za den až 560 korun, což je za měsíc až 17 360 korun. Obyvatelům domovů totiž musí po úhradě zůstat 15 procent jejich příjmu. U řady klientů se tak podle ministra Jurečky maximální nastavené ceny nevyužijí. „Maminku jsme nemohli dostat do levnějšího domova, byly obsazené. V tom soukromém se ale platí přes 20 tisíc měsíčně, takže pobyt doplácíme,“ uvedla pro Události247 paní Mirka z Brna.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Senioři v domovech důchodců si od příštího roku připlatí

V zařízeních následné péče a v terapeutických komunitách by se úhrada mohla zvednout z 240 na 265 korun. V domovech na půli cesty by se mohlo platit až 195 korun místo 170 korun. Podobně by se upravily částky v azylových domech pro samotného dospělého. Pro dospělé v rodině by to bylo 165 korun místo 140. Cena za dítě by zůstala na 90 korunách za den, vyjmenovává web České noviny. Ministerstvo práce v podkladech k vyhlášce uvedlo, že bez navýšení maximálním možných cen by kvůli růstu nákladů mohla nastat „vysoce riziková destabilizace“ systému péče. 

Co si o tom všem myslíte vy? Podělte se s námi o váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články