Zjistilo se, kterým Čechům vláda v roce 2024 sáhne do peněženky. Vezmou si od vás až 34 600 Kč, peníze už nikdy neuvidíte

Vládní úspory příští rok výrazně zasáhnou rozpočty mnoha českých domácností. Některé z nich však zabolí víc, než jiné.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Konsolidační balíček zahrnující celou řadu úsporných reforem představila vláda již v květnu, jak psaly Události247. Od té doby politici postupně vysvětlovali konkrétní podobu těchto změn, přičemž u mnohých z nich se ve společnosti strhla skutečně bouřlivá debata. Zjistilo se totiž, že vláda si v roce 2024 pro peníze sáhne do peněženek prakticky všem Čechům. Některé z nich ale úspory zabolí skutečně hodně. Nepatříte mezi ně i vy?

Mnozí o své peníze nenávratně přijdou

Jednou ze skupin, které se reformy dotknou opravdu citelně jsou důchodci, psaly Události247. Senioři přijdou o peníze na důchodech například změnou valorizací či zpřísněním podmínek pro odchod do předčasných penzí, jak informovaly Události247. Čeští důchodci však zdaleka nejsou jediní, na které si vláda posvítila.

Vláda představila konsolidační balíček. Nejvíc zaplatí dnešní třicátníci a čtyřicátníci

Nemálo peněz si totiž stát od příštího roku vezme také na rodinách s dětmi. Konkrétně kvůli zrušení takzvaného školkovného, což je daňová sleva za umístění dítěte do předškolního zařízení, píše web Měšec. Jedná se přitom o nemalé částky. Jak uvádí web Peníze, například za letošní rok si rodina se 2 dětmi díky této slevě mohla z daně z příjmů odečíst až 34 600 korun. A „když někdo má tři děti ve školce, může využít v součtu až trojnásobný limit,“ dodává web Peníze. Bohužel, tyto peníze už české rodiny od příštího roku neuvidí.

České rodiny čekají i další špatné zprávy

Zrušené školkovné totiž není to jediné, co od příštího roku začne platit. Výrazné změny se dočká také sleva na manželku/manžela. Jak uvádí server Podnikatel, tato daňová výhoda nyní může činit až 24 840 korun. Lidé ji mohou uplatnit na svého nepracujícího partnera, který se stará o dítě. Nově však budou zájemci kromě omezené výše příjmu muset splnit i podmínku, že dítěti jsou maximálně 3 roky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Úsporné reformy ve velkém zasáhnou i rodiny s dětmi

Není se tak čemu divit, že mnohé rodiny z kroků vlády rozhodně nejsou nadšené. Jak ostatně píše web iRozhlas, podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila budou tyto státní úspory průměrnou rodinu příští rok stát každý měsíc asi 2 tisíce korun. A to rozhodně není nízká částka. Obzvlášť pak při dnešních vysokých cenách potravin a dalšího zboží, kdy musí mnozí Češi počítat doslova každou korunu.

Co říkáte na vládní úsporné reformy? Souhlasíte s nimi, nebo jsou podle vás příliš tvrdé? Podělte se s námi o svůj pohled v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články