Stát rozhodl: Z fasád domů musí zmizet venkovní klimatizace. Jinak padne pokuta 20 000 Kč

V některých zemích začínají platit zákony, které mohou výrazně změnit pravidla týkající se instalace klimatizačních jednotek na fasády domů.

i Zdroj fotografie: RG72/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Pořídit si klimatizaci není jen tak a v některých případech to může být velmi složité. Jak redakce Událostí247 již zmiňovala, na trhu se častokrát objevují i nekvalitní kusy, které mohou způsobit více škody než užitku. Aby toho nebylo málo, v některých státech se navíc majitelé klimatizací mohou setkat se zásadním problémem. Instalace venkovních klimatizačních jednotek na fasády domu totiž může být zakázána.

Zákaz klimatizací na fasádách

Jednou ze zemí, která bojuje proti klimatizacím na fasádách panelových a bytových domů, je Srbsko. To totiž nedávno zahájilo rozsáhlou regulaci vzhledu svých měst a budov. Postupně bude nutné odstranit veškeré venkovní klimatizační jednotky z fasád panelových domů. První fáze opatření začíná už letos v létě a do budoucna se dotkne naprosto všech nemovitostí v zemi.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Santeri Viinamäki / Creative Commons / CC-BY-SA
Srbsko zavedlo nový zákon týkající se klimatizačních jednotek na fasádách domů

Podle novely stavebního zákona z roku 2023 mají státní instituce povinnost odstranit venkovní části klimatizačních systémů ze svých fasád nejpozději do 4. srpna 2025. Tím ale celá akce nekončí – následovat budou další vlny, které se budou vztahovat i na historické a soukromé objekty. Například budovy v památkově chráněném prostředí musí mít klimatizační zařízení odstraněná nebo alespoň esteticky zakrytá do 4. srpna 2028.

Cílem opatření je postupné odstranění všech viditelných externích klimatizačních jednotek z uličních fasád v celé zemi, a to až do posledního kusu. Majitelé nemovitostí mají čas do 4. srpna 2033, aby vyhověli novým předpisům, a to bez ohledu na to, zda jde o bytový dům, komerční budovu nebo soukromou rezidenci.

Proč nová pravidla

Jak redakce Událostí247 zjistila, nový zákon se opírá především o argument týkající se bezpečnosti chodců. Z klimatizační jednotky totiž odkapává voda, která může znepříjemňovat pohyb na ulici. Dalším důvodem je pak snaha zachovat estetickou hodnotu městského prostředí, zejména v historických lokalitách, kde moderní zařízení narušují vzhled fasád.

iZdroj fotografie: Dinkun Chen/ Creative Commons / CC-BY-SA
Majitelé nemovitostí mají čas na úpravu do roku 2033

Ten, kdo se novému zákonu nepřizpůsobí, bude muset počítat s pokutou. Fyzickým osobám hrozí finanční postih ve výši 50 až 100 tisíc srbských dinárů (přibližně 10–20 tisíc korun). V případě právnických osob se pokuty mohou vyšplhat až na 340 tisíc dinárů, tedy přibližně 70 tisíc korun. Majitelé nemovitostí tak mají momentálně 8 let, aby se na změnu připravili a novému zákonu vyhověli.

U nás v Česku zatím žádný podobný zákon neexistuje. I přes to musí majitelé klimatizací dodržovat předem stanovená pravidla týkající se klimatizací. Například zákon č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií ukládá majitelům klimatizací s výkonem vyšším než 70 kW zařídit povinnou kontrolu klimatizační jednotky. Kontrolu provádí oprávněné osoby, které jsou autorizovány a mají příslušnou kvalifikaci.

Co si o tom myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články