Stát si došlápne na vybrané důchodce. Někteří budou muset vrátit peníze z penze

Česká republika má poměrně funkční systém sociálního zabezpečení, o tom není pochyb. Nicméně, jako každý systém, ani tento není bezchybný.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Nedávno jsme na našem webu psali o krácení důchodů a zdá se, že to není jediná změna, která na důchodce dopadne. Čas od času se setkáváme se situacemi, které mohou působit nespravedlivě. V případě důchodů jde například o situace, kdy někteří jedinci obcházejí jasně stanovená pravidla. Tito jedinci čerpají pak nezaslouženě finanční podporu, kterou si pak zajistí jakožto hlavní příjem. Právě na tyto případy, kdy důchodce pobírá peníze neoprávněně, si teď Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) důkladně posvítí.

ČSSZ si došlápne na některé důchodce

Česká správa sociálního zabezpečení spravuje všechny druhy důchodů – starobní, invalidní, vdovský i sirotčí. Starobní důchod vzhledem k věku nelze obelstít. U sirotčího je kontrola relativně jednoduchá, ale občas u něj dochází k podvodům. Například v roce 2019 vyšla najevo kauza, kdy 24letá žena neoprávněně pobírala sirotčí důchod i po ukončení studia. Úřadům tehdy předkládala falešné potvrzení o studiu a neoprávněně sirotčí důchod pobírala ještě několik měsíců. Státu tím způsobila škodu 100 tisíc korun. Podle PČR jí poté hrozilo až pět let vězení.

Chystá se revoluce v důchodech: Někteří odejdou do penze dřív a budou si užívat bohatství, ostatním stát peníze vezme

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Někteří využívají děr v důchodovém systému a okrádají stát o stovky tisíc korun

Podobných podvodů se dopouštějí i někteří příjemci vdovského důchodu. Známý je případ z roku 2011, kdy muž pobíral vdovský důchod, ale po uzavření nového sňatku v roce 2013 tuto skutečnost nenahlásil. Během dvou let si přišel na 200 tisíc korun. Částku sice vrátil, ale trestnímu stíhání se nevyhnul. Nejčastěji však lidé zneužívají invalidních důchodů, u nichž je podvod relativně jednodušší než u jiných typů.

Podvodů s invalidním důchodem přibývá

Simulování psychického či fyzického onemocnění využívá stále více lidí. Jeden muž například předstíral psychické onemocnění, díky čemuž jakožto „invalidní důchodce“ neoprávněně získal 1,5 milionu korun. Provinilec dokonce zfalšoval vysokoškolský diplom, aby mohl provozovat vázanou živnost ve stavebnictví. Takové případy nejsou ojedinělé. V roce 2016 informoval web iDnes o dvou mužích, kteří předstírali šílenství, což lékař při kontrole neodhalil. Tito muži následně na invalidním důchodu získali přibližně 1,4 milionu korun.

Budoucí důchodci mají jedinečnou možnost dostávat od státu tisíce korun měsíčně navíc. Mají ale čas jenom do konce roku

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Za podvody s důchody hrozí trest odnětí svobody až na 6,5 roku

Jedinci, kteří pobírají důchod neoprávněně a okrádají stát, nakonec na své chování tvrdě doplatí. Nejenže musí částku vrátit, ale hrozí jim také několik let odnětí svobody. V roce 2011 informoval web Aktuálně o případu muže, který předstíral duševní poruchu. Soud mu uložil trest ve výši 6,5 roku odnětí svobody.

Co si o přibývajících podvodech s důchody myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články