Vlastníte chatu, či chalupu? Přijdete kvůli tomu o miliony korun. Evropská unie chystá změny, které se Čechům líbit nebudou

Každý, kdo vlastní nějakou nemovitost, má také spoustu povinností. Nedbalost by se totiž nemusela vyplatit.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Víte od nás, že v září v Česku začal platit nový zákon, který zakazuje používání starých kotlů 1. a 2. emisní třídy. Lidem, kteří se nařízení nepodřídí, totiž hrozí pokuty až 50 000 korun, přičemž dostat je mohou i opakovaně. A spoléhat na to, že si starého kotle nikdo nevšimne, se rozhodně nevyplatí. Úředníci totiž budou chodit na kontroly.

Problém nastane již za pár let

Mezi další povinnosti patří mimo jiné i to, že rodinné domy a všechny ostatní novostavby musí být do roku 2030 klimaticky neutrální. Jak píše web iPrima, pro vlastníky nemovitostí je to velká výzva. Nejen že do šesti let budou muset mít všechny nově postavené budovy nulové emise, ale od roku 2050 mají být klimaticky neutrální všechny stavby, včetně rodinných domů. Výjimku budou mít pouze památky.

Vlastníci bytů a domů mají letos zcela novou povinnost. Její opomenutí vás vyjde na likvidačních 400 000 Kč

iZdroj fotografie: Jirka Dl / Creative Commons / CC-BY-SA
Je obecně známo, že jsou Češi národem chatařů

Vyplývá to z evropské směrnice o energetické náročnosti budov. Statisíce obytných domů tak potřebují komplexní renovaci. Obytné budovy by navíc měly do roku 2030 dosáhnout minimálně třídy energetické náročnosti E. Do roku 2033 pak třídy D. Nebytové a veřejné budovy mají tyto lhůty posunuty již na roky 2027 a 2030, vysvětluje dále iPrima. Od roku 2027 tak musí být nově postavené budovy ve státním a veřejném majetku bezemisní.

Zbavit se raději chaty?

Rodinné domy a další novostavby musí být klimaticky neutrální od roku 2030. Za dalších dvacet let pak mají tato kritéria plnit i starší domy kromě historických staveb. Do roku 2050 se tak musí zrenovovat všechny budovy tak, aby jejich produkce emisí byla nulová. Do roku 2040 by se také měly úplně přestat používat kotle na fosilní paliva. Jen v centru Prahy nevyhovuje 98 procent všech budov, jak uvedl pro Seznam Zprávy expert na realitní trh Jan Adámek.

Velká skupina Čechů nedávno přišla o své domy a pozemky. Už jim nepatří, propadly totiž státu

iZdroj fotografie: Palickap/ Creative Commons / CC-BY-SA
Řada chat a chalup se může podle expertů stát brzy neprodejnými

Problém nevyhovujících budov je v Česku rozsáhlý a dotkne se i majitelů chat a chalup. Protože většina těchto budov potřebuje rekonstrukci, jsou tepelnou katastrofou. Starší chalupy se tak podle experta kvůli ESG pravidlům mohou už za pár let stát téměř neprodejné a jejich cena spadne. V místech, která nejsou atraktivní, budou mít podle něj dokonce zápornou hodnotu. Například z ceny pozemku tři miliony bude odečteno 200 000 za demolici bez ohledu na to, že dal majitel za chalupu s pozemkem čtyři miliony, popisuje Adámek pro web.

Slyšeli jste o tom?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články