Velká skupina Čechů nedávno přišla o své domy a pozemky. Už jim nepatří, propadly totiž státu

Od letošního roku je stát nově majitelem více než 100 tisíc nemovitostí v Česku. Mnozí lidé nejspíš ani neví, že o ně přišli.

i Zdroj fotografie: Aktron/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že letos v lednu propadnou některé nemovitosti státu, informovaly Události247 již dříve. Konkrétně se jedná o domy či pozemky s nedostatečně identifikovaným vlastníkem. Může jít například o chybějící či neúplné osobní údaje v registru katastrálního úřadu, jako je třeba datum narození, rodné číslo a podobně. Lhůta pro napravení těchto chyb pak uplynula na konci loňského roku. Kdo vše řádně nenapravil, ten o nemovitost přišel ve prospěch státu.

O pozemky či domy přišlo hodně Čechů

Lidé na vyřešení nesrovnalostí měli dlouhých 10 let. Jak připomíná web Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), podle občanského zákoníku přijatého v roce 2014 připadnou po uplynutí této lhůty opuštěné nemovitosti, respektive ty, které nemají známého či dostatečně identifikovaného vlastníka, státu.

Urgentní: Kdo se do 31.12.2023 neozve státu, ten navždy přijde o svůj byt, či dům. Týká se to i vás?

Od letošního roku tak stát nově vlastní skoro 108 tisíc domů a pozemků, o které se do konce loňského roku nikdo nepřihlásil. Jejich celková rozloha je 16 300 hektarů, přičemž většinu tvoří pole, informuje web iRozhlas. Hodnota všech propadlých nemovitostí je pak zhruba 5 miliard korun.

Škála propadlých nemovitostí je široká

Jak jsme již zmínili, v naprosté většině se jedná o ornou půdu. Konkrétně zabírá rozlohu přes 10 tisíc hektarů. Další významnou položku tvoří lesy a louky, jež v součtu činí další více než 3 tisíce hektarů, uvádí web Aktuálně. Dále jsou mezi propadlými nezastavěnými pozemky také vinice, chmelnice či ovocné sady.

iZdroj fotografie: Palickap/ Creative Commons / CC-BY-SA
1 346 hektarů propadlých pozemků tvoří lesy

Kromě toho se však stát stal nově majitelem i řady budov. Kromě obytných domů či zemědělských usedlostí jsou mezi nimi třeba i mateřské školy, sportoviště nebo hřbitovy, píše web iDnes. A v jednom případě se dokonce jedná o pozemek, na němž stojí několik paneláků, dodává web iRozhlas.

Co si o propadnutí pozemků státu myslíte? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články