Vlastníte mobilní telefon? České televizi za to zaplatíte 160 Kč každý měsíc. Je úplně jedno, že na ni nekoukáte

Vláda rozhodla o tom, že od ledna 2024 se zvýší koncesionářské poplatky. Rozšíří se také okruh poplatníků.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Ministerstvo kultury přichystalo novelu zákona o koncesionářských poplatcích za Českou televizi a Český rozhlas. Představil ji ministr kultury Martin Baxa. Kromě toho, že se celková měsíční částka vyšplhá nad 200 korun, tak má poplatek navíc platit širší okruh lidí, než tomu bylo doposud, upozornil web TN.

Platit bude každý, rozhodla vláda

Od 1. ledna 2025 by se měly zvednout měsíční koncesionářské poplatky u televize o 25 korun na 160 korun a u rozhlasu o 10 korun na 55 korun. Není to však jediná novinka, se kterou návrh zákona počítá. Většinu lidí nepotěší ani to, že za rozhlas a televizi by v budoucnu měli platit i majitelé například chytrých telefonů nebo tabletů. ​Nebude se ale platit za všechny přístroje, vždy se to bude týkat jen jednoho přístroje v domácnosti, dodává TN. „No to je nehoráznost, Na ČT se nedívám, nevím, proč jí mám strkat peníze,“ řekl Událostem247 Jan Koubek z Břeclavi.

iZdroj fotografie: Ben Skála / Creative Commons / CC-BY-SA
Média veřejné služby mají své příjmy především z koncesionářských poplatků

Uskuteční se to tak, že změníme definici zařízení, ze kterého je poplatek odváděn, čímž se rozšíří počet poplatníků. Nově to bude jakékoliv zařízení, které může přijímat a reprodukovat rozhlasové nebo televizní vysílání, typickým příkladem jsou chytré telefony nebo tablety,“ vysvětlil Baxa s tím, že výše poplatku zůstane pro nové poplatníky stejná. Přibýt by jich mělo okolo 230 tisíc. U firem bude nově zavedena platba podle počtu zaměstnanců. Podniky do pěti lidí a osoby samostatně výdělečně činné budou od platby osvobozeny, píše ČT24.

Kdo je poplatníkem

Televizní poplatek je už patnáct let na stejné výši 135 korun, rozhlasový poplatek 45 korun se podle Baxy nezměnil osmnáct let a jeho hodnota je podle této metriky v současnosti poloviční, dodává ČT24. Za poplatníka koncesionářských poplatků se považuje každý, kdo je odběratelem elektrické energie. V rámci kontroly tedy stačí pouze porovnat evidenci poplatníků s databázemi odběratelů elektřiny. Hříšníkům pak hrozí několikatisícová pokuta, vysvětluje web dTest.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Nově budou za koncesionářské poplatky platit i majitele telefonních zařízení

Zaplatit koncesionářské poplatky je možné několika způsoby. Například prostřednictvím služby SIPO České pošty se splatností do 15. dne každého kalendářního měsíce. Možností je rovnou i bankovní převod přímo České televizi a Českému rozhlasu. U tohoto způsobu platby si pak můžete zvolit frekvenci, přičemž splatnost je vždy 15. den prvního měsíce zvoleného období, radí dTest. S nastavením nové platby vám většinou rádi pomohou na pobočce vaší banky.

Co si o tom všem myslíte vy? Dejte nám váš názor vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články