Vlastníte tento typ auta? Nově se za to budou platit brutální poplatky. Dotkne se to spousty lidí

Majitelé některých vozů by se měli připravit, že v budoucnu dost možná budou muset platit nemalý poplatek. Netýká se to náhodou i vás?

i Zdroj fotografie: Jiří Sedláček / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

S přibývajícím množstvím aut roste v poslední době také počet různých zákazů a omezení, které musí řidiči dodržovat. Události247 v minulosti psaly například o londýnském nařízení, podle kterého musí majitelé starších vozů za vjezd do centra města platit nemalý poplatek. Ve švédském Stockholmu pak dokonce od roku 2025 budou mít auta se spalovacím motorem vjezd zcela zakázán. A nyní se do řady těchto měst přidává také Paříž. Zjistěte, na jaká omezení si budou muset zvyknout řidiči zde.

V Paříži velká auta nechtějí

Starostka francouzské metropole Anne Hidalgová navrhla výrazně zvýšit parkovné pro vozy SUV, píše web Aktuálně. A to rozhodně ne málo. Podle návrhu by majitelé SUV měli platit třikrát vyšší sazbu parkovného než běžná vozidla. A to nejen v centru města, ale i na jeho okrajích.

Zákaz vjezdu aut do měst: Pokud nemáte elektromobil, musíte pěšky nebo autobusem

V centru by měli řidiči těchto vozů platit namísto dosavadních 6 eur rovnou 18 eur za hodinu, což je v přepočtu asi 440 korun. V okrajových částech pak má hodina parkování stát 12 eur, tedy asi 293 korun, píše web Novinky. A co víc, za každou další hodinu by se taxa zvedala. Pokud by tedy řidič tohoto auta chtěl zaparkovat v centru Paříže „šest hodin v placených zónách by pak SUV vyšlo na 225 eur, asi 5,5 tisíce korun,“ uvádí web Aktuálně.

A jaký je vlastně důvod tohoto opatření? Podle webu Novinky se navrhovatelé odvolávají na fakt, že větší vozy, kterými SUV jsou se výrazněji podílejí na znečišťování ovzduší a celkově mají větší negativní dopad na životní prostření. A kromě toho zabírají více místa, kterého ve velkých městech není dostatek.

Ujme se tato novinka?

Zatím sice nic není jisté. Jak uvádí web Aktuálně, o zavedení opatření rozhodnou obyvatelé Paříže v únorovém referendu. Již nyní ale nápad budí velké rozruchy. Pokud tedy vlastníte tento typ auta a chystáte se s ním do Paříže, raději se připravte, že dost možná i vy budete muset platit tyto brutální poplatky.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Majitelé SUV si možná v Paříži v budoucnu za parkovné připlatí

Pokud vám tento návrh přijde jako sci-fi, pak věřte, že Paříž není jediná, kdo s takovým nápadem přišel. Jak píše web Automania, o znevýhodnění SUV a crossoverů uvažují i někteří politici v Evropské unii. A jako jedno z možných řešení vidí právě vyšší parkovné, jež by se rovněž odvíjelo od hmotnosti s rozměrů auta.

Co si o nápadu myslíte vy? Napište nám svůj názor do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články