EU nařídila: Všechny domy budou mít solární panely. Kdo je včas nenainstaluje, schytá tučnou pokutu

Trend pořizování fotovoltaických elektráren by se v budoucnu měl stát povinností. Nevyhne se tomu nikdo.

i Zdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Solární panely si na své domy v poslední době pořizuje čím dál více Čechů. Zejména pak po nedávné energetické krizi, která s cenami elektřiny pořádně zamávala. Předloni ostatně toto řešení coby cestu k úsporám doporučoval Čechům i ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL), jak psaly Události247. Již brzy by se však toto výhodné řešení mohlo stát povinností.

Solární panely na každou novou stavbu

Využívání fotovoltaiky má řadu výhod. Lidé se díky tomu mohou stát alespoň částečně energeticky soběstační a nezávislí na externích dodavatelích. Z dlouhodobého hlediska pak mohou také ušetřit, neboť díky solárním panelům získávají elektřinu zdarma. Má to však také své stinné stránky. Tou hlavní je vysoká pořizovací cena. Přestože jejich nainstalování se postupně stává čím dál dostupnější, i tak solární panely nejsou levná záležitost. Jak na konci loňského roku psal web TN, celková suma se pohybuje okolo půl milionu korun.

Solární panel na střeše jako recept na chudobu. Ministr Jurečka chce lidi motivovat k úspoře

Již brzy by však panely měly být povinné. Jak totiž informuje web TN, Evropský parlament nedávno přijal rozhodnutí, podle kterého budou muset být součástí prakticky všech staveb. Konkrétně od roku 2025 bude povinná instalace solárních panelů na všech nových komerčních a veřejných budovách, od roku 2029 se pak toto nařízení rozšíří i na nově postavené rodinné domy. A do roku 2050 by je podle ideálních předpokladů měly mít veškeré budovy v EU.

Novostavby výrazně zdraží

Jak jsme již zmínili, solární panely nejsou levnou záležitostí. Když se k tomu pak přidají ještě drahé stavební materiály, stane se nejspíš stavba nového domu jen výsadou bohatých. Nepůjde totiž jen o solární panely, které novostavby prodraží. Návrh je součástí rozsáhlého balíčku opatření směřujících ke snížení energetické náročnosti budov. Zahrnuje také třeba podmínky týkající se zateplování nebo rekonstrukcí, píše dále web iDnes.

iZdroj fotografie: Martin Strachoň / Creative Commons / CC-BY-SA
Solární panely si v poslední době pořizuje čím dál více Čechů

A co hrozí těm, kteří se pravidlům nepodřídí? Směrnice sice neurčuje žádné sankce za nedodržení, jak dále uvádí server iDnes. Tato pravomoc případného sankcionování má být nicméně v režii jednotlivých států. Lze tedy očekávat, že kdo by pak podmínku solárních panelů nesplnil, toho by nejspíš mohla čekat mastná pokuta či jiný postih od místních úřadů.

Mnozí odborníci pak varují i před tím, zda tyto masivní změny nařízené z EU v tak krátkém čase budou vůbec reálné, píše web TN. Odkazují především na nedostatečnou infrastrukturu. Rozvodová síť podle mnohých není na takový nápor připravena, což by mohlo způsobit velké komplikace. Ostatně, příkladem toho, jak takové problémy mohou vypadat, je i loňský případ distributora EG.D. Jak informovaly Události247, ten nestíhal reagovat na rychle rostoucí poptávku a mnozí Češi tak museli na připojení své solární elektrárny do sítě čekat i dlouhé měsíce.

Co si o chystané povinnosti mít solární panely myslíte vy? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články