Každý, kdo bydlí v těchto částech České republiky, má nárok na elektřinu zdarma. Nebudete platit vůbec nic. Máte nárok i vy?

Přemýšlíte, jak ušetřit na výdajích za elektřinu? Někteří Češi mohou tuto energii mít v podstatě zadarmo. Víme, jak na to.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

O tom, že cena elektřiny má rostoucí tendenci psaly Události247 již dříve. K jejímu zdražování přispělo hned několik faktorů jako je znovuzavedení poplatku za obnovitelné zdroje či zvýšení regulované složky ceny elektřiny. Čím dál víc Čechů proto začíná přemýšlet nad tím, jak si mohou elektřinu zajistit sami a být tak na dodavatelích a jejich cenících nezávislí. Ostatně, kdo by nechtěl mít elektřinu zdarma. Zjistěte, jaká jsou pro to pravidla.

Elektřinu zdarma mohou sdílet celé komunity lidí

Jak píše web Novinky, od letošního roku mohou domácnosti, které mají na svém domě fotovoltaické panely využívat řadu výhod. Tou hlavní je výrazná úspora na elektřině a výdajích za ni. Díky nové legislativě totiž mohou přesměrovat přebytečně vyrobenou elektřinu k využití v jiném místě, aniž by za to museli platit. Tím tak defacto mohou mít elektřinu zcela zdarma.

Čechům, kteří doma používají elektřinu hrozí mastná pokuta. Rychle si ověřte, zda se to netýká i vás. Jde o opravdu velké částky

Jak psaly Události247, mnozí Češi museli dříve za odvod přebytečné elektřiny do sítě platit nemalý poplatek. Nyní by však vše mělo být výrazně jednodušší. Přebytečnou elektřinu mohou lidé využít například pro pokrytí spotřeby ve svém městském bytě. Anebo mohou vytvořit takzvané energetické společenství a elektřinu sdílet se svými sousedy či příbuznými. Musí sice v těchto případech platit za distribuci energie, avšak samotná elektřina bude z jejich spotřeby odpočítána, dodává web Novinky.

Může se do veřejné sítě připojit každý?

Ačkoli legislativa je sdílené energetice nakloněna, celá věc pokulhává na straně distributorů. Alespoň v některých částech Česka. Jak loni informoval web Seznam Zprávy, v řadě obcí na jihu Čech i Moravy distributor EG.D nestíhal dostatečně rychle rozvíjet svou distribuční síť a reagovat na zvyšující se poptávku po připojování své fotovoltaické soustavy do veřejné sítě.

iZdroj fotografie: Deposit photos
Solární panely si na své domy instaluje čím dál více Čechů

Nyní se však zdá, že problém je naštěstí zažehnán. Jak totiž na začátku letošního roku psal server Hospodářské noviny, několik měsíců dlouhé čekací lhůty na připojení do sítě již podle všeho u společnosti EG.D nehrozí. „Hlavně u malých zdrojů je to bez problémů. Po tom loňském humbuku slíbila nápravu a dnes mezi ostatními distributory nijak nevyčnívá. Polepšila se,“ řekl vedoucí cechu akumulace a fotovoltaiky Aleš Hradecký.

Máte či uvažujete o pořízení solárních panelů? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články