Všechny tyhle potraviny náhle brutálně zlevňují. Rychle je běžte nakoupit, dokud je čas. Brzy je zase napálí za astronomické ceny

V poslední době jsem si zvykli, že se na nás valí informace o tom, co všechno bude dražší. Existují však i výjimky.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Zdražování už se stalo běžnou součástí našich životů. V září jsme například psali o tom, které potraviny pravděpodobně čeká zdražení klidně i dvojnásobně, například olivový olej, jehož cena se pohybuje v několika stokách korun. Zdražování čeká také mléčné výrobky. Jak jsme na Událostech247 upozornili, například mlékárna Madeta v tomto roce očekává zdražení o 3 až 5 procent.

Vyplatí se udělat si zásoby potravin

Pokles cen v zemědělské výrobě pokračuje a podle analytiků vytváří prostor pro zlevňování potravin na pultech obchodů. Podle Českého statistického úřadu byly loni v prosinci ceny v zemědělství meziročně o 19 procent nižší, klesly osmý měsíc v řadě, jak píše web Novinky. Potravinářská pšenice po celý loňský rok zlevňovala a v prosinci se její cena dostala pod 5000 korun za tunu. V roce 2023 klesly ceny v zemědělské výrobě o šest procent. 

Ze dne na den brutálně zdraží potravina, kterou si domů kupujeme úplně všichni. Češi jsou vzteky bez sebe, takhle to dál nejde

O 12,9 procenta klesly v prosinci meziročně ceny v živočišné výrobě. Pokud tedy chcete do zásoby nakoupit, měli byste se vydat na větší nákup. Podle Českého statistického úřadu totiž o téměř pětinu zlevnilo mléko, o 18 procent vejce a o 11 procent drůbež. Všechny tyto potraviny mají delší datum spotřeby a maso si můžete zamrazit. Pokles cen zemědělců byl koncem roku 2023 patrný v navazující potravinářské výrobě a nižší dynamice cen potravin.

Jaký bude další vývoj cen

Samozřejmě, že jakmile je něco v akci, tak pokud to jde, nakoupím si do zásoby. Maso, máslo nebo pečivo se dá zamrazit a kdykoliv potom zase použít,“ řekla Událostem247 paní Ivana z Borkovan. Zatímco v prosinci stál obyčejný rohlík 2,90 Kč, letos všechny obchodní řetězce snížení DPH do jeho ceny promítly. Nejčastěji tak na začátku ledna stál rohlík 2,80, píše web TN. Naopak nealkoholické nápoje od ledna podražily. Zatímco dříve byly v 15% sazbě DPH, nově jsou v 21%. 

iZdroj fotografie: Infrogmation of New Orleans / Creative Commons / CC-BY-SA
Řada produktů v obchodech je z hlediska cen na svých historických maximech

Podle prezidenta Svazu průmyslu a obchodu Tomáše Prouzy by i letos měla většina cen zůstat stejná. „U zeleniny s příchodem jara bude cena klesat, bude evropská zelenina. Pokud nepřijde nějaký klimatický problém,bude i dostatek českého ovoce,“ uvedl pro TN. „Doufáme, že nebudeme bojovat s různými prudkými nárůsty cen surovin, cen energií, pak může dojít k nějaké stabilizaci cen,“ doplnila šéfka Potravinářské komory Dana Večeřová.

Koukáte v obchodech na ceny? Řekněte nám to v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články