Všem Čechům hrozí, že jim EU sebere řidičák. Nemuseli jste udělat nic špatně, ale stejně na to doplatíte. Dotkne se to i vás?

V Evropském parlamentu nedávno prošel návrh, podle kterého by se měla zpřísnit pravidla platná pro evropské řidiče.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Evropská unie má na stole návrh, který upravuje podmínky řízení pro celou řadu řidičů ve všech členských státech. Mnohé autokluby však považují tato pravidla za velmi přísná a nesouhlasí s nimi. Jak jsme na Událostech247 psali nedávno, v plánu je třeba zpřísnění pravidel pro řidiče nad 70 let. Nově by se měli pravidelně podrobovat prohlídkám, ale také zkouškám, aby se ukázalo, jak to za volantem zvládají.

Historické nápady unie

Dalším návrhem je zákaz řízení v noci pro nezkušené řidiče. Psali jsme o tom, že tím jsou myšleny také nehody, ke kterým dojde v noci třeba při cestě mládeže ze zábavy nebo diskotéky. Důsledky podobných nehod často bývají doslova tragické. Například jedna ze šesti nehod s následkem zranění v roce 2018 byla způsobena dospívajícími. Uvažuje se také o tom, že by pro tuto skupinu řidičů bylo zřízeno jakési časové okno, ve kterém mohou jezdit. Zákaz by platil od 22 do 5 hodin.

EU: Už v roce 2024 budete muset mít v autě novou povinnou výbavu. Zaplatíme si ji ale ze své vlastní kapsy

Evropská unie se také postarala o to, že už od července 2024 budou muset mít nově vyrobená auta novou povinnou výbavu. Psali jsme, že vyžaduje, aby všechna nově prodávaná vozidla byla vybavena přípravou pro instalaci alkozámku. Jedná se o zařízení, které detekuje přítomnost alkoholu v dechu. Znamená to, že všechny nově vyrobené vozy v sobě budou muset mít zabudovanou zásuvku, do které následně bude možné zasunout speciální zařízení odhalující přítomnost alkoholu v dechu.

Uděláte jednu chybu a už si nezajezdíte

Nová pravidla teď mají také zajistit, že pozastavení, omezení nebo odnětí řidičského průkazu v zahraničí bude platit ve všech zemích EU. Jak upozornil web Novinky, teď platí, že pokud kvůli vážnému přestupku přijde řidič alespoň na měsíc o řidičský průkaz v jiné zemi Evropské unie, než ve které mu byl vydán, tak ve většině případů se zákaz vztahuje pouze na danou zemi, ve které k přestupku došlo. 

iZdroj fotografie: Policie ČR
Řidičák by v případě porušení předpisů v jedné z unijních zemi nebyl platný po celé EU

Pokud by návrh prošel, hrozí, že i když v Česku jezdíte podle předpisů, bude vám to, jak se říká, houby platné a o řidičák přijdete. Kdy přesně a v jaké podobě případně tento návrh začne platit, zatím není jasné. Momentálně Evropský parlament uzavřel první čtení. Další kroky budou následovat až po nadcházejících evropských volbách. „No, je to jen další nesmysl, který v tom slavném europarlamentu vymysleli. Doufám, že to nebude pravda,“ řekl Událostem247 pan Miloslav.

Co si o podobném návrhu myslíte vy, fandíte mu? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články