Všem těmto Čechům vezme stát peníze z jejich výplaty. Přijdete každý měsíc o tisíce korun i vy?

Životní náklady neustále rostou a s nimi i finanční tlak na mnoho lidí. Pro dlužníky se však situace stává ještě komplikovanější.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Peníze jsou neustále ožehavým tématem a existuje spousta lidí, kterým každý měsíc chybí. Stát jim to navíc vůbec neulehčuje. V rámci konsolidačního balíčku například změnil pravidla pro dohody o provedení práce, jak jsme na Událostech247 psali nedávno. Některé změny začaly platit od 1. ledna, další pak až od 1. července.

Statisíce lidí jsou v exekuci

Dosud byly dohody smluvním ujednáním, které většinou sloužilo pro přivýdělky a zaměstnavatel z nich nemusel odvádět zdravotní a sociální pojištění. Nově se však tato práce přiblíží hlavnímu pracovnímu poměru s dopady na výši čisté odměny. Kdo přesáhne limity výdělků, na toho se automaticky začne vztahovat povinnost odvodů na zdravotní a sociální pojištění a zaměstnavatel mu bude muset o tyto odvody snížit odměnu za práci.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Chystaná vládní změna se dotkne zmíněných statisíců lidí

Drahota a vysoká inflace se podepisují na finanční situaci některých Čechů, kteří své závazky nestíhají platit a mohou se snadno dostat až do exekuce. V České republice bylo na začátku července 2023 o 48 600 víc exekucí než loni, i když dlužníků bylo o 6 200 méně než v roce 2022. Celkem se vede přes 4 miliony exekučních řízení, kdy alespoň jednu exekuci má 660 200 Čechů. Nehorší je situace dlouhodobě na Mostecku a Chomutovsku. Psal o tom web iDnes.

Jak si vypočítat, kolik vám zbyde peněz z práce

Od roku 2024 na tom jsou dlužníci o něco hůř. Došlo totiž ke snížení normativních nákladů na bydlení, ze kterých se odvíjí i minimální výše nezabavitelného minima, tedy částky, která musí dlužníkovi zůstat z jeho příjmů při srážkách ze mzdy. Upozornil na to web Finance. Pro výpočet základní nezabavitelné částky se použijí normativní náklady pro 1 nebo 2 osoby pro byt užívaný na základě nájemní smlouvy v obci s alespoň 70 000 obyvateli. Tento normativ od roku 2024 činí 14 197 korun. Dále také platí limit, nad který se sráží čistá mzda bez omezení. 

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Stát dlužníkům automaticky bere část výplaty z práce

Od roku 2024 je tento limit 28 585 korun. Čistá mzda se po odečtení nezabavitelné částky rozdělí na třetiny. 1. třetina jde na pohledávky a 2. a 3. zůstává dlužníkovi. Základní nezabavitelná částka v roce 2024 činí 12 705 korun. V roce 2023 o 933 korun více. Kalkulačku srážek ze mzdy najdete na webu Finance. „Když bývalý manžel nasekal dluhy, musela jsem si vzít osobní bankrot a protože to bylo ještě na 5 let, nebylo to lehké období. To minimum, co vypočítali, na normální život nestačí,“ řekla Událostem247 paní Iva z Břežan.

Co si o tom všem myslíte vy? Podělte se s námi o váš názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články