Všemi milovanou potravinu už v obchodech nikdy nekoupíte: Výrobce končí

Čeští zákazníci by se měli připravit, že jedna z oblíbených, v Česku vyráběných potravin už brzy nebude taková, jako dřív.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Inflace způsobuje v posledním roce mnoho nepříjemností. Zejména v oblasti potravin došlo k velkému zdražení. Události247 například psaly o tom, že kvůli špatné úrodě poskočily ceny oliv či brambor. Nyní však došlo k něčemu ještě horšímu. Všemi milovanou potravinu už totiž lidé v obchodech nikdy nekoupí takovou, jako dřív. Namísto zdražení výrobce rovnou oznámil, že v Česku s výrobou kompletně končí. Je tak velice pravděpodobné, že výrobek, tak jak ho známe, zanikne. Bude mít sice stejný obal, ale bude vyroben jinde a možná se i změní složení.

Na tuto potravinu mnozí Češi nedají dopustit

Jedná se o kyselé okurky značky Znojmia. Norská potravinářská firma Orkla vlastnící české závody, kde sterilované okurky vyrábí, se totiž rozhodla ukončit jejich provoz, uvádí web E15. Konkrétně na konci roku skončí výrobny v Bzenci a v Panenských Břežanech. Okurky navíc nejsou to jediné, co se zde produkuje. Pochází odsud také mražené ovoce z dceřiné firmy Agrimex Vestec.

Všechny tyhle potraviny čeká zdražení až o 100 %: Kdo si rychle neudělá zásoby, ten zaplatí přepálené ceny

Ačkoli v obchodech produkty i nadále budou pod stejnými značkami k dostání, už se nebude jednat o známé české okurky. Výroba totiž bude probíhat v jiném státě. „Je vysoce pravděpodobné, že dodávky budou pocházet ze středoevropského či západoevropského regionu,“ cituje web E15 mluvčího společnosti Orkla Martina Frýdla. Kromě známé značky Znojmia pak firma vlastní také další oblíbené značky, například Hamé, Otma, Májka či Vitana.

O práci přijdou stovky lidí

Uzavření provozoven bude mít za výsledek také velké propouštění. Zaměstnání ztratí celkem 258 lidí, upozorňuje web Seznam Zprávy. A proč vlastně české výrobny zaniknou? „U některých provozů bohužel kombinace vysokých výrobních nákladů a nízkých marží znamená ztrátovost. Restrukturalizace je tedy nutná, aby společnost byla konkurenceschopná a mohla investovat do dalšího rozvoje,“ uvedl pro server Seznam Zprávy Frýdl.

iZdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC-BY-SA
Výroba okurek Znojmia již nebude probíhat v Česku

Nejedná se navíc zdaleka o první velké rozhodnutí Orkly, jež se týkalo uzavření závodů. Například loni v březnu, v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu uzavřela Orkla svou pobočku Hamé Foods ZAO v Rusku, kde kvůli tomu propustila více než 350 lidí, připomíná web E15. V Česku má pak firma kromě zmíněných dvou závodů řadu dalších. Nachází se třeba v Letohradě, Babicích nebo Roudnici nad Labem, jak vyplývá z webu OrklaFS.

Kupujete si rádi okurky značky Znojmia? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články