Všichni tito důchodci si už brzy přijdou na pohádkové peníze. Budete mít nárok i vy?

Již brzy by si čeští důchodci mohli ve stáří finančně přilepšit. Stát pro ně chystá zajímavý benefit.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Jak si přijít na lepší důchod? Nad tím si lámou hlavu mnozí důchodci. Jak nedávno psaly Události247, jednou ze zásadních věcí je správné načasování odchodu do penze. Ovlivnit výši svého příjmu však důchodci mohou i poté, co již do důchodu odejdou. Víte jak?

Stát chce, aby důchodci pracovali i ve stáří

Jak píše web Peníze, v rámci důchodové reformy plánuje ministerstvo práce motivovat seniory, aby alespoň částečně pracovali i v penzi. Cílem má být přimět více Čechů, aby i ve stáří byli pracovně aktivní a tedy do státního rozpočtu přiváděli peníze. Aktuálně pracuje jen necelá desetina z 2,37 milionu důchodců, což se politikům evidentně zdá málo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Důchodcům se vyplatí pracovat i ve stáří

Konkrétně má dojít ke zrušení odvodů na důchodové pojištění pro pracující důchodce, což by jim mělo zvýšit čistý příjem o 6,5 procenta. Díky tomu by si mnozí z nich mohli přijít na pohádkové peníze. Například důchodce s hrubou měsíční mzdou 20 tisíc korun by tak mohl mít o 1300 korun více, píše dále web Peníze.

Přilepšili by si rovněž podnikající senioři, kteří by měli mít slevu na sociální pojištění. Platili by o 6,5 procentního bodu méně. Naopak výše důchodu už by lidem nerostla. Zatímco nyní jim každý rok práce zvyšuje důchod o 0,4 procenta z výpočtového základu, nově už by pracujícím seniorům zůstal stejný důchod, nezávisle na jejich pracovním vytížení.

Přibude pracujících seniorů?

„Touto změnou by pracujícímu důchodci zůstalo každý měsíc 1500 až 2000 korun podle výše výdělku. Bude to mít jako okamžitý benefit a nebude se mu složitě dopočítávat zvýšení důchodů za odpracované roky, které je v průměru kolem 80 korun měsíčně,“ cituje web Peníze ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku, který si od novinky slibuje nárůst počtu pracujících seniorů.

Obdobný návrh přitom ministr práce Jurečka chtěl prosadit již loni, jak připomíná web Deník. Změny měly platit od loňského léta, nakonec se je však nepodařilo uvést do praxe. Zda nyní Jurečka nad druhý pokus uspěje je tedy otázka. Pokud se mu však podaří návrh prosadit, mnohé Čechy to jistě potěší.

Co si o návrhu myslíte? Napište nám svůj názor do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články